Има добра, има и лоша новина от провеждането на първите национални задължителни зрелостни изпити.

Добрата новина по думите на просветния министър Даниел Вълчев е, че организацията е била на ниво, не е настъпил хаос, както бе предричано, и че изпитите са показали добра координация между институциите.

Децата се справиха добре - отидоха там където трябва, без паника, без хаос, квесторите също", обяви със задоволство Вълчев, като благодари специално на служителите на МВР за съдействието.

Лошата новина обаче са първите резултати: „Няма нищо вярно в това, че изпитният материал се е сторил фасулски за децата", отсече Вълчев пред Нова ТВ.

При 20% проверени работи, точките се движат малко над 60 с тенденция към спад.
Това по традиционната скала на оценяване представлява оценка добър (4), обяви Даниел Вълчев първите резултати.

Като най-отрицателно той посочи факта, че голям брой ученици - повече от половината - изобщо не са работили върху частта за разсъждение и анализ - интерпретативното съчинение върху разказа на Йовков „Шибил".

Доказахме, че може и без частни уроци. Това е краят на това нещо - на няколкото милиона лева, които се въртят в кандидатстудентската кампания. Съжалявам за това и за хората, които печелят от това
             Д. Вълчев

Това според коментара на министъра показва, че децата не са приучени и не могат да мислят самостоятелно.

Въпреки тези резултати Вълчев посочи, че е успокоителен фактът, че на този етап много малко работи от изпита по БЕЛ се намират в долната скала - под 20 или под 30 точки.
„Надявам се тази тенденция да се запази, но предстои проверка на още много работи", допълни той.

Предстои сериозен анализ на тези резултати цяло лято, обясни Вълчев и посочи като най-мважното - да се направи още едно национално усилие и да си дадем сметка, че това, което се случва в българското образование идва и в живия живот.

Според коментара на Вълчев в анализа на резултатите от матурите трябва да се включат специалисти от различни сфери, не само педагози, но и социолози, психолози, дори медиите, тъй като:
„Това, което трябва да направим е да се обединим около констатацията, че държавните зрелостни изпити не служат на МОН, а на цялото общество -  да разбере какво правят тези, които идват след него".

Това не е някаква шега работа, допълни в типичния си стил Даниел Вълчев и отново категорично отрече да има изтичане на информация за тестовете преди изпита или работите да се проверяват небрежно.

Той увери, че всяка писмена работа се проверява по няколко пъти и вероятността за грешка е минимална.

Министърът посочи, че при забелязаните до този момент грешки със сигурност ще има наказани във ведомството.

В заключение Даниел Вълчев изрази увереност, че въвеждането на държавни зрелостни изпити ще доведе до кардинална промяна в „сивото" образование и ще сложи край на частните уроци.

„Доказахме, че може и без частни уроци. Видя се, че учениците не трябва да ходят на частни уроци, за да се явят на матура", каза Вълчев.

„Това е краят на това нещо - на няколкото милиона лева, които се въртят в кандидатстудентската кампания.
Съжалявам за това и за хората, които печелят от това", иронизира министърът, но отсече: „Приказки влака не карат, влакът върви с кюмюр и машинист."