Обсъжда се идеята самостоятелните колежи да влязат в договорни отношения с университетите и да образуват общи структури, без да губят своята самостоятелност и индивидуалност на пазара.
Това съобщи по време на парламентарния контрол образователният министър Сергей Игнатов. Той подчерта, че това е мнение на хора, работещи в системата на висшето образование, а не политическо становище или позиция на министерството.
Игнатов поясни, че идеята би могла да се реализира на териториален или предметен принцип и с нея да се осъществи бъдещото преструктуриране на учебните планове, ако се възприеме пирамидално предлагане на материала, т.е. да се върви от общото към частното, за да може в последните години на бакалавърската степен да има по-специализирано обучение, поясни министърът.
Той съобщи, че в момента се водят разговори с няколко университета да се обединят. Според него това би могло да се случи през втората половина на годината. Игнатов е категоричен, че при демографските тенденции в страната - при намаляващ брой на студентите, не може да се увеличава броят на университетите. Тази година 8 000 по-малко ще са завършващите средно образование, отбеляза Игнатов.
Министърът беше упрекнат от Лютви Местан в непоследователност и избирателност. Местан настояваше от парламентарната трибуна Игнатов да отговори по кои критерии и по каква концепция в началото на март е обявил, че ВУЗ-овете в страната от 51 ще намалеят на 40.
Местан попита още как се обвързва тезата за намаляване на броя на висшите училище с факта, че преди около 3 месеца премиерът и образователният министър са изразили подкрепа за идеята да се създаде 52-ри университет - Пернишкия университет. Местан подчерта, че тази идея е била легитимирана като антикризисна мярка.
„Ако 51 са много и следва да бъдат намалени, защо създавате 52-ро висше училище", попита Местан и „Ако откриването на едно е антикризисна мярка, каква мярка е закриването на 10?"
Министър Игнатов каза, че сакралното число 40 би могло да бъде и по-малко и като аргументи посочи демографски данни. В България има едно висше училище на 149 520 човека, докато в Холандия има едно на 711 217 човека.
Игнатов подчерта, че Националната агенция за оценяване и акредитация е дала положителна оценка за проекта за Пернишкия университет преди идването на правителството на ГЕРБ на власт и изтъкна, че като министър няма право еднолично да спира инициативата.
"В крайна сметка цялата отговорност е в ръцете на парламента, той ще реши ще има или не Пернишки университет", посочи Игнатов.
kapitalat
на 24.04.2010 в 08:18:26 #6В с. Сирищник не са ли открили някакъв университет още ?
Минувач
на 23.04.2010 в 18:05:39 #5За България и 10 университета са много. Тези 51 храма на науката бълват само атеисти...
tt555
на 23.04.2010 в 14:31:48 #4Перник и уневерситет, тея там са неграмотни бря. По тоштово време, вси4ки издънки, бандюги и друга папла4 са ги заселвали в Перник, да ба4кат на мините, нещо като ТВУ, и ето сега виждаме разултата от вси4ко това. Само да допълня, ако го направят това, давам му живот не пове4е от 2-3 години. Най вероятно ще бъде запален.
Бойчо
на 23.04.2010 в 14:29:15 #3Абе на мен този министър по принцип ми е симпатичен, ама наистина идеята за "Пернишки университет" е идиотска.
sibo
на 23.04.2010 в 14:02:25 #2Комсомолец, ходи се пери някъде
VioletRay
на 23.04.2010 в 13:53:18 #1Е по-некадърен министър от този е бях виждал. Изнесе куп данни как в Европа били неграмотни. И застана на тезата щом там са толкова и ние трябвало да имаме толкова голям процент. От което направо се шокирах.И този е бил ректор на университет. Такива и чистач на кенефи не трябва да стават. То бива малоумие и некадърност, ама в ГЕРБ е точка на сгъстяване. От къде на къде и ние ще ставаме такива? След това втората причина беше защото имало демографски срив и затова трябвало да намалят университетите. Ами, г-не, вие управлявате държавата! ВИЕ СТЕ ВИНОВНИ ЗА ТОЗИ ДЕМОГРАФСКИ СРИВ! ВИЕ!!!