Започваме изграждането на стратегия, чиято главна цел е стремежа за ограничаване и преодоляване в дългосрочен план на демографската криза чрез забавяне темповете на намаляване броя на населението, търсене на резерви за повишаване на раждаемостта и издигане качеството на човешкия капитал.

Това е едно от решенията на днешния Консултативен съвет по национална сигурност, свикан от президента Първанов.

В началото на съвета държавният глава подчерта, че демографската криза вече е проблем на националната сигурност, тъй като официалните статистически данни са много по-тревожни отколкото тези за останалите европейски страни.

За да бъде постигната целта следва да се предприемат комплекс от мерки в образованието, здравеопазването, социалната защита, заетостта и миграционната политика, решиха още участниците в съвета.

Основа за създаването на тази стратегия ще бъде проектът “Национална стратегия за демографско развитие на Република България (2006 – 2020 г.)", подготвен от екип на БАН, експерти от различни ведомства и неправителствени организации.

Участниците в заседанието на съвета са убедени в необходимостта от създаване на специални условия за издигането и утвърждаването ролята на семейната институция, за осигуряване на добро, отговорно родителство при отглеждането и възпитанието на децата, като се засилят санкциите и се криминализират посегателствата срещу деца и злоупотребите с родителство.

КСНС предлага изготвяне на анализ и на негова основа – на конкретни предложения за промени в законодателството и в нормативните документи.

В стратегията трябва да залегне и прилагането на нов подход в социалната политика – от социални помощи към инвестиции в обучение и квалификация, в социални услуги за деца, подрастващи и младежи.

Не на последно място участниците в КСНС се обединиха и около необходимостта за развитие на диференцирания подход в осигуряването на семейните помощи с акцент върху стимулите за раждането на второ дете, както и за съдействие от страна на държавата и общините за решаване на жилищните проблеми на младите семейства, вкл. и чрез използване на механизмите на кредитната политика.

В образованието усилията трябва да се насочат към създаване на възможности за равноправен достъп до обучение, за максимален обхват на децата и към подобряване качеството на образованието с цел повишаване шансовете за реализацията и конкурентоспособността на учениците в бъдеще.

Следва да се обърне специално внимание на развитието на програмите за здравната култура и сексуалното възпитание на учащите се.

Влошеното здравно състояние на нацията предполага оптимизиране структурата и организацията на предоставяните здравни услуги – за осигуряване на равен достъп до качествени медицински услуги, включително и на бедните и социално уязвими групи; за възстановяване и увеличаване на ефективността на училищното, детското и майчиното здравеопазване.

Особено важно е осигуряването на по-добър достъп до качествени медицински услуги и образование в планинските и в граничните райони – като елемент от една по-активна политика към регионите.

КСНС смята, че важен приоритет в демографската стратегия на държавата следва да бъде овладяването на миграционните процеси, както и ефективната политика към сънародниците ни извън България, създаваща условия за приобщаване, завръщане и реализация в родината.

Новата демографска политика трябва да бъде насочена към всички български граждани, независимо от техния етнос, религия или пол, се подчертава в решенията на КСНС.