Новият график на удължено учебно време е неприемлив спрямо климатичните условия на България. Това уверяват в декларация от Синдикална секция в Спортно училище към "СРС Подкрепа" град Велико Търново, информират от синдикат "Образование".
Според учителите, удължаването до 6 юли е неудачно, защото училищата не са пригодени за високи температури 30-38оС, характерни за началото на месец юли. В стая с 30 ученика става трудно провеждането на учебни часове. По-добър вариант е започването на учебната година от 1-ви септември, защото температурите са по-приемливи за учебен процес, уверяват от браншовата организация.
Повечето учители имат хипертония, пишат в декларацията от синдикалната организация и признават, че предложения нов график за училищните занимания, е неприемлив.
Неприемливо е прекъсването на отпуските на учителите във връзка на получаването и класирането на учебниците за II -ри , VI-ТИ и VIII-ми клас. Това трябва да става през учебно време за предстоящи класирания и оценявания, признават от синдикалната организация.
Разделянето на ДЗИ (държавните зрелостни изпити - матурите) и НВО (националното външно оценяване - т.нар. "малки матури" след 4-ти и след 7-ми клас - б.р.) е добър вариант. При съвместното им провежданет се получава голямо натоварване на учители и директори за добрата им организация.
Въпреки новите закони и наредби, учебна 2016/2017 година премина стресово, в четене и писане на много излишни документи, а учебният процес остана на по-заден план, признават учителите.
Целта на промените е новаторска и творческа образователна система, но сякаш се получава обратен процес, пише в декларацията. Учениците от средата на юни са в настроение за ваканция и удължаването на учебния процес ще доведе до незадоволителни резултати.
Ако ще се сравняваме с Европа, нека видим техните условия - там учат в паралелки с по 10-12 деца, акцентират учителите в своята декларация. Тук учителят трябва да обикаля махалите и да събира учениците си, носи отговорност пред десетки инстанции, припомнят преките участници в образователния процес.
От браншовата организация недоумяват защо от МОН не се допитват до учителите при възникването на подобни идеи. Ако министърът на образованието не се съобрази с изложените аргументи, от синдикалната организация предупреждават за протести.
"На българския учител търпението му свършва. Замислете се дами и господа управляващи", се казва в декларацията на преподавателите от Благоевград.