Днес е празник.
Така ректорът на СУ „Св. Климент Охридски", проф. Иван Илчев, започна традиционната си реч по случай 24 май.
Той изтъкна, че политиците казват, че това е най-светлия празник, но ректорът призова хората да не слушат какво казват политиците, а да гледат какво правят.
Да не забравяме, че днес е нашият празник, посочи още Илчев и призова: „Нека днес празникът ни да не бъде гневен".
Той припомни, че в сряда ще бъде обсъждана една от най-тежките антикризисни мерки. Илчев посочи още, че Алма Матер „не вдига крак, за да я подковават отвън".
По думите му, раздразнени, че СУ има свое мнение за реформата в образованието - "някои опитваха да ни поучават".
Илчев посочи, че СУ има 8046 цитата, на 640 място в света по престиж и на 282 в Европа. По думите му за миналата година ВУЗ-ът е спечелил 20 млн. лв. за образователни проекти.
Не сме без грехове, знаем си кривиците, но не трябва да се пренебрегват успехите на университета, заяви още Иван Илчев.
Според него българинът живее в криза, в спомена за кризата и в очакването за криза, а в тези условия трябва да се заложи на професионализма.
Ректорът на СУ посочи още, че в България си нямаме Ден на благодарността, както е в САЩ. Отбелязваме прошка, но нямаме специален ден, в който да бъдем благодарни.
"Обявявам днешния ден за собствен Ден на благодарността", заяви проф. Илчев и благодари на студентите и на колегите си.
Напук на всичко ще оцелеем и ще продължим напред, категоричен е Илчев.
Върви, народе възродени! Напред, науката е слънце!" С тези думи завърши речта му.
Академичното слово на тема „Библиотеката - бъдеще в миналото, минало в бъдещето", изнесе деканът на философския факултет доц. Александър Динчев.
По думите му с орязване на държавната субсидия за СУ ще се наложи редуциране на средствата за финансиране на библиотеката. Той е категоричен, че библиотеката е светлината на знанието и успеха.
Днес библиотеката е в основата на чудото „Интернет", каза още той и изтъкна, че в модерните държави библиотеките са изключително важни.
Той е убеден, че въпреки навлизането на интернет в живота на младите, библиотеките няма да бъдат изместени, тъй като според проучване едва 8-10% от информацията в интернет е полезна.
Динчев каза още, че в световен мащаб се отделя сериозно внимание на развитието на библиотечното дело.
Той изтъка, че след закриването на близо 500 игрални зали в Москва кметът Лужков предоставя сградите за читални зали, а в САЩ има традиция всеки президент при приключване на мандата му да построи поне една библиотека.
По-рано, по традиция, Академичният съвет на СУ изчака пред сградата на най-старото наше висше учебно завадение празничното шествие, водено от президента Първанов и просветният министър Игнатов, за да стигнат заедно до паметника на Светите братя Кирил и Методий пред Народната библиотека.
Шествието по случай 24 май премина при изключително тържествена атмосфера.
Ученици от 24 столични училища тръгнаха от кръстовището на булевардите "Витоша" и "Патриарх Евтимий", за да участват в официалната церемония пред Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
Към учениците се присъединиха президентът Георги Първанов, образователният министър Сергей Игнатов, заместничката му Милка Коджабашиева.
Пред паметника на светите братя пред Народната библиотека първокласниците Катрина Милчева и Светлозар Димитров от 140 училище „Захари Стоянов" в София рецитираха „Аз съм българче" на Иван Вазов.
Венци поднесоха държавният глава, председателят на НС Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов, представители на столична община и столичен общински съвет, културното министерство и МОМН.
„24 май е празник, който се празнува от всички българи. Празнува се навсякъде от всички българи по света", заяви заместник-кметът Минко Герджиков в тържественото си слово по случай 24 май.
„24 май е повод да склоним глава пред нашите преподаватели. 24 май е повод на национална гордост, тъй като сме дали на света писменост, на която пишат стотици милиони хора", изтъкна още той.
Колумнист
на 31.05.2010 в 04:38:27 #81Уважаеми Сънародници, Ето вижте как ИСТИНСКИЯТ БЪЛГАРИН МИСЛИ ЗА РОДИНАТА СИ И НЕГОВА И НА НАШИТЕ ПРЕДЦИ!! И ЗАБЕЛЕЖЕТЕ КАК СЕГАЩНИТЕ НИ АМАТЬОРСКИ "държавници" СЕ ПЛЮЯТ МЕЖДУ-ПАРТИЙНО че ДАЖЕ ПУБЛИЧНО. копие от Вести.бг / www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3016991 "Поетът Борис Христов отказа държавен орден 30.05.2010 10:54 С писмо до Министерския съвет поетът Борис Христов отказва да получи ордена "Св.Св. Кирил и Методий" - първа степен Поетът Борис Христов отказва да получи ордена "Св.Св. Кирил и Методий" - първа степен. В открито писмо до Министерския съвет, изпратено и до БТА, Борис Христов, който тази година ще навърши 65 години, пише, че е научил за предложение на правителството за удостояването му с високо държавно отличие но отказва, тъй като то противоречи на негово решение, което е взел далеч преди промените в България. В писмото се казва: "Уважаеми дами и господа министри, От медиите научавам, че на заседание от 26 май Министерският съвет е приел решение да бъда награден с орден "Св. Св. Кирил и Методий" - І степен - за заслуги в областта на културата. Като оценявам вашето признание, уведомявам ви, че отказвам високото отличие, защото противоречи на моето решение от времето далеч преди промените в България - да не приемам държавни отличия, независимо от това коя политическа сила управлява страната. С благодарност за разбирането: Борис Христов" Борис Христов е роден на 14 август 1945 г. в с. Крапец, Пернишко. Завършил е българска филология във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий", работил е като учител, журналист, редактор. Автор е на двете най-безспорни български поетични книги през последните 50 години - изключителните"Вечерен тромпет" (1977) и "Честен кръст" (1982). Автор е на романа "Бащата на яйцето" (198
, на новелите "Сляпото куче", "Долината на обувките", на книгите "Думи и графити" (1991), "Крилете на вестителя" (1991), "Смъртни петна" (1991), " Думи върху други думи" (1992), "Каменна книга" (2006).
Написал е сценарии за игрални, анимационни и документални филми: "Корабът" (1980), "Смъртта на заека" (1982), "Сънувам музика" (1983), "Лабиринти"(1984), "Бащата на яйцето"(1991) и др.
Съставител е на сборници и антологии: "Български разкази на ХХ век" (1995), "Народни писмена" (1995), "Веда Словена" (1999).
В поемата "Честен кръст" преди близо 30 години поетът се зарече да не пише повече стихове.
От години Борис Христов живее със семейството си в родопското село Лещен, Гоцеделчевско."
Свалям Ви шапка Г-н. ХРИСТОВ.
Премии и награди от САМОИМУНИЗИРАНИ-ПРЕСТЪПНИЦИ СПРЯМО РОДИНАТА НА ВЕЛИКИТЕ ЛЕВСКИ И БОТЕВ, е срамно да се вземе!
С уважение:
И.П.Енчев / enchev.i@abv.bg
BabaJaga
на 25.05.2010 в 04:38:30 #80Chipo, а защо никът ти е с лошата латиница?
Византия винаги се е противопоставяла на западното влияние, което в указания период не е било за пренебрегване. От момента на разделяне на Римската империя на две части, винаги е имало съперничество. Прочети малко повече за покръстването на Русия, а и за дипломацията на България в този период. Ако искаш в "добрите" хартиени книги, ако искаш и в "лошия" Интернет.
Безспорно хубавото на кирилицата е, че е до голяма степен фонетична азбука. Само не виждам това да е направило страните, които пишат с нея, по-развити или по-привлекателни. Просто защото тези страни са били във византийския свят, който за разлика от западния свят е тръгнал от по-високо начално ниво, но се е развивал много по-бавно. Та е трябвало Петър Първи да изкоренява византийските навици в Русия с много кръв.
Кои славянски страни, които пишат на латиница (но биха могли да пишат на кирилица) са по-изостанали от кирилските славянски страни? 
Justice for ALL
на 25.05.2010 в 02:54:17 #79Г-дата учени ще трябва да се променят или да се примирят със статута си на църковни мишки. Нека да направят образованието тотално платено и да се занимават снаучни разработки, които имат реално приложение и могат да се използват за конкурентно способни продукти. Българският бизнес е още в стадий на алъж вериж, и не е свикнал да инвестира в модерни научни разработки, за да може да се конкурира успешно на международните пазари. Ако беше така, университетите нямаше да чакат на мизерните постъпления от бюджета. Та феодалните старци и бизнесът да вземат да си говорят, че иначе нито едните нито другите ще оцелеят през следващите няколко години.
chipo
на 25.05.2010 в 02:52:23 #78rumbata преди да пишеш глупости вземи се ограмоти малко. Когато е създадено Кирилицата култуното средище на света е било на Балканите (за втори път в световната история). Любимият ти запад е бил в периода наречен тъмна епоха (dark age). Във Византия е създадена Глаголицата и тя не е била предназначена за България. По късно учениците на Кирил и Методий създават в България Кирилицата. Любимата ти латиница не зная в колко страни се измолзва но никъде не върши работа винаги я модифицилат с точки, чертички и ченгелчета, или ползват по няколко букви за да напишат един звук, или като в английския имат нянкаква боза спелуване и цял живот не се научават да пишат. Освен това в различните езици пак не могат да си разбират а понякога и да четат написаното. Например perche - италиянците го четат перке, а английскоговорящите пърч А за това дали ще изчезна библиотеките - мисля че няма, функцията им може да се промени но винаги ще съществувват. Новостите са да се използват, а не да се отричат.
jasentcho
на 25.05.2010 в 00:58:35 #77И после на степени ти спират тока по схема- 1 час няма, 4 часа има, 2 часа няма 2 часа има , 3 часа няма ,1 ч час има, после хич няма, спираш да пишеш и си готов. А пиши като няма ток.
Micky
на 25.05.2010 в 00:35:37 #76metin1 | 24.05.2010 22:42 Постепенно библиотеките ще отпаднат ..Ще има онлайн библиотеки Училищата също ще отпаднат и ще останат празни ,както сега кината красят центъра на малките населени места ------------------------------------------- Така е метинчо... Но говориш само за България, иначе в останолото голем свят нищо такова няма да се случи.
sedese
на 24.05.2010 в 23:18:24 #75BabaJaga е прав, честно казано.....
BabaJaga
на 24.05.2010 в 23:08:35 #74Вярно е, че има много плява. Има си методи за отсяване на плявата, и то които ти обработват търсенето за 0.1 секунда. Едно време трябваше да си вземеш отпуска за да търсиш нещо в хартиеното Current Contents.
thunderlord
на 24.05.2010 в 23:01:34 #73Че то ... в интернета пълно с плява

BabaJaga
на 24.05.2010 в 22:56:33 #72"Той е убеден, че въпреки навлизането на интернет в живота на младите," Ето тук е заровено кучето. Уважаемият професор е от тези стари, които само са чували за интернет. Той си кара по старому, и това никак не го смущава, напротив, рекламира старото. Най съм обиден на думите на професора, че интернет е само за младите. Аз съм на 58 години, но не се мятам за стар, понеже работя в Интернет по-добре от младите. На work station-ите ми имам повече браузъри, отколкото някой младеж. Търсенето в Интернет е основен метод за мен. Само мога да съжалявам, че в БГ такива динозаври водят "науката".
BabaJaga
на 24.05.2010 в 22:44:36 #71Библиотеката в традиционния си вид (хартиени книги) ще умре, когато умрат динозаврите от типа на ректора на СУ. Масово вече хартиените вестнции минават само на електронен вариант. Писма на хартия пишат само хора на възраст над 50 години. Просто това е един нормален цикъл:" каменни плочи - восък - пергамент - хартия - интернет-?".
Bozo Kosmev
на 24.05.2010 в 22:28:16 #70Той е убеден, че въпреки навлизането на интернет в живота на младите, библиотеките няма да бъдат изместени, тъй като според проучване едва 8-10% от информацията в интернет е полезна ------------------------------ А какъв процент от информацията в библиотеките е полезна?!?!?!? И колко е като количество, съпоставимо с количеството информация в интернет? И колко лесно се достига до "полезната" инфорамация в библиотеките, сравнено с едно прсто търсене в Гугъл? Абе тия хора няма ли да се сетят, че не сме 19 век все пак...
rumbata
на 24.05.2010 в 20:13:49 #69Написването на "славянската" азбука е префектна византийска операция за откъсването на БГ от Запада. Досега й сърбате попарата. Така че по-добре е 24 май да бъде ден не на азбуката, а на просвещението и науката. Ценността на кирилицата за развитието на БГ е много спорна. Много са държавите славянски, които пишат на латиница без никакви трудности, и са много по-напред от БГ. Върхът на безумието е да се противопоставят библиотеките (хартия) и Интернет (електронно прехвърляне на информацията). Все едно да сравниш някоя магарешка каручка и самолет. Затова сега има доста проекти за прехвърляне на книги в Интернет, за да се улесни тяхното ползване.Но самият факт че РЕКТОР на най-големия БГ университет е избрал такава тъпа тема за слово, е направо симптоматична - науката се управлява от мухлясали екземпляри с колийно образование, чийто мозък е застинал в началото на 20 век.
chipo
на 24.05.2010 в 20:12:50 #68Честит празник на всички! И дано се сетим малко по добре как се прави наука, защото от това което чух изпитвам само мъка. Мъка е да чеуш такива слова от Ректора на най-старият университет в България. Преди 27 години завърших СУ. Възпитаници на Университета работят в почти всички големи университети по света и това е нещо за което ректорът би тбярвало да е горд. Само че той е горд с броя на цитиранията на преподавателите му. Товаа не беше ли по-времато на бащя му. А и този призив да се ползват книги вместо интернет!? В кой век живеете г-н Илчев? Изглежда още не сте влезли в 21 век. Затова във Ватикана ще считат че делегация почитаща св. св. Кирил и Методий е македонска. Защото там са доста по-активни в интернет и проглушават ушите на света а нашите учени продължават да си седят още в миналия век. Честит празник на всички и дано светите Братя ни просветлят умовете за да вървим напред с по-бързи крачки.
thunderlord
на 24.05.2010 в 19:30:00 #67Civic Mundi Разбира се за Седерастина ... да си ректор ... не е работа

Юлиан-3
на 24.05.2010 в 19:25:42 #66robus | 24.05.2010 18:24 а ти си?.....наследствен робус?....

robus
на 24.05.2010 в 19:24:43 #65Проф. д-р Иван Илчев е български историк и ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 2007 г. Илчев е син на акад. Илчо Димитров, бивш министър на образованието, науката и технологиите в 82-то правителство на България. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Син на министър от правителството на Жан Виденов......Наследствен комунист.
rumen221s
на 24.05.2010 в 19:24:29 #64Приятели, - Честит празник на българската азбука !
Civic Mundi
на 24.05.2010 в 19:03:07 #63Другарите апаратчици, които цял живот са живуркли на гърба на данъкоплтеца нямат право на мнение. Празни думи и гръмки лозунги биха осигурили мекия стол за ''другарят'' ректор през годините на ''народната'' власт. Комуноида мрази да работи, но днес няма избор. Но днес живеем в свят на пазарна икономика. Даи нещо полезно, и на тебе ще ти се даде.
rumen221s
на 24.05.2010 в 18:48:40 #62Приятели, ..." - Не слушайте учените, а гледайте какво правят..." Ако искам да съм груб ще кажа...: - След като има пари само за заплати..., значи произвеждат само миризливи купчинки... Ако не искам..., ще ги попитам...: Каква наука развивате? - Теоретична - Теоретико-приложна - Прилажна - Истинска теоретична наука развиват само САЩ и Русия... и по малко Китай, Англия, Индия, Франция и Германия... - Теоретико-приложната разработва нови технологични принципи и дава общо описание за прилагането им... Колко такива са създадени в БАН за последните 20 години...??? - Приложната наука разработва конкретни технологии и специализираното обурудване..., но кой е чул колко такива са разработили "светлите умове" от БАН и колко са купени от някой производител... Наистина има няколко сносни разработки, но те нямат нищо общо нито с финансирането, нито с БАН...!!! Затова - Не слушайте учените..., а гледайте какво правят...!!!