Днес е празник.

Така ректорът на СУ „Св. Климент Охридски", проф. Иван Илчев, започна традиционната си реч по случай 24 май.

Той изтъкна, че политиците казват, че това е най-светлия празник, но ректорът призова хората да не слушат какво казват политиците, а да гледат какво правят.

Да не забравяме, че днес е нашият празник, посочи още Илчев и призова: „Нека днес празникът ни да не бъде гневен".

Той припомни, че в сряда ще бъде обсъждана една от най-тежките антикризисни мерки. Илчев посочи още, че Алма Матер „не вдига крак, за да я подковават отвън".

По думите му, раздразнени, че СУ има свое мнение за реформата в образованието - "някои опитваха да ни поучават".

Илчев посочи, че СУ има 8046 цитата, на 640 място в света по престиж и на 282 в Европа. По думите му за миналата година ВУЗ-ът е спечелил 20 млн. лв. за образователни проекти.

Не сме без грехове, знаем си кривиците, но не трябва да се пренебрегват успехите на университета, заяви още Иван Илчев.

Според него българинът живее в криза, в спомена за кризата и в очакването за криза, а в тези условия трябва да се заложи на професионализма.

Ректорът на СУ посочи още, че в България си нямаме Ден на благодарността, както е в САЩ. Отбелязваме прошка, но нямаме специален ден, в който да бъдем благодарни.

"Обявявам днешния ден за собствен Ден на благодарността", заяви проф. Илчев и благодари на студентите и на колегите си.

Напук на всичко ще оцелеем и ще продължим напред, категоричен е Илчев.

Върви, народе възродени! Напред, науката е слънце!" С тези думи завърши речта му.

Академичното слово на тема „Библиотеката - бъдеще в миналото, минало в бъдещето", изнесе деканът на философския факултет доц. Александър Динчев.

По думите му с орязване на държавната субсидия за СУ ще се наложи редуциране на средствата за финансиране на библиотеката. Той е категоричен, че библиотеката е светлината на знанието и успеха.

Днес библиотеката е в основата на чудото „Интернет", каза още той и изтъкна, че в модерните държави библиотеките са изключително важни.

Той е убеден, че въпреки навлизането на интернет в живота на младите, библиотеките няма да бъдат изместени, тъй като според проучване едва 8-10% от информацията в интернет е полезна.

Динчев каза още, че в световен мащаб се отделя сериозно внимание на развитието на библиотечното дело.

Той изтъка, че след закриването на близо 500 игрални зали в Москва кметът Лужков предоставя сградите за читални зали, а в САЩ има традиция всеки президент при приключване на мандата му да построи поне една библиотека.

По-рано, по традиция, Академичният съвет на СУ изчака пред сградата на най-старото наше висше учебно завадение празничното шествие, водено от президента Първанов и просветният министър Игнатов, за да стигнат заедно до паметника на Светите братя Кирил и Методий пред Народната библиотека.

Шествието по случай 24 май премина при изключително тържествена атмосфера.

Ученици от 24 столични училища тръгнаха от кръстовището на булевардите "Витоша" и "Патриарх Евтимий", за да участват в официалната церемония пред Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".

Към учениците се присъединиха президентът Георги Първанов, образователният министър Сергей Игнатов, заместничката му Милка Коджабашиева.

Пред паметника на светите братя пред Народната библиотека първокласниците Катрина Милчева и Светлозар Димитров от 140 училище „Захари Стоянов" в София рецитираха „Аз съм българче" на Иван Вазов.

Венци поднесоха държавният глава, председателят на НС Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов, представители на столична община и столичен общински съвет, културното министерство и МОМН.

„24 май е празник, който се празнува от всички българи. Празнува се навсякъде от всички българи по света",  заяви заместник-кметът Минко Герджиков в тържественото си слово по случай 24 май.

„24 май е повод да склоним глава пред нашите преподаватели. 24 май е повод на национална гордост, тъй като сме дали на света писменост, на която пишат стотици милиони хора", изтъкна още той.