Ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов заяви, че не знае дали Петкан Илиев е действал сам, или има поддръжници вътре в университета, тъй като засега няма открит втори „играч".
Ток изтъкна, цитиран от БНР, че не може един човек по такъв жесток начин да проваля имиджа на учебното заведение, граден толкова години.
Проф. Борислав Борисов научил за корупционната схема от МВР, след което е назначил проверка, за да знае какво става вътре в университета, има ли и други лица, които изготвят фалшиви документи.
„Мен ме интересува дали Петкан Илиев е действал сам, или има помагачи в университета", обясни ректорът на УНСС.
По думите му, най-лошото е, че има хора, които само говорят за корупция в УНСС, без да има конкретни данни и факти.
„Омръзнало ми е само да се подхвърлят приказки и накрая - нищо", каза още проф. Борисов, като добави, че Петкан Илиев е добър лектор, анализатор и за него е необяснимо как се е забъркал в тази история.
Борислав Борисов добави, че през лятната сесия е имало два сигнала за явяване на изпити с дубльор. Професорът призна, че първоначално не им е обърнал особено внимание, но случилото се е предизвикало подозрения.
Вчера Петкан Илиев и 37-годишният му съучастник бяха задържани за 72 часа, като се очаква след изтичането на този срок да бъде поискан постоянен арест.
дядо ви
на 28.07.2009 в 17:42:54 #12А който не познава системата в УНСС ще ви каже как да разберете кои преподаватели участват в схемите за купуване на изпити. Просто по време на септемврийската сесия вижте кои обикалят по коридорите и влизат по кабинетите на провеждащите изпити в същия ден. Ако някой е повече от 2 дни в университета по време на сесията, то е ясно защо е там. Или изчакайте до януари, че сега ще са се изпокрили. Резултат от разследването може да има или да няма, единственото сигурно, което ще се случи след скандала е, че ще се вдигнат тарифите.
MIKIMAX
на 28.07.2009 в 13:40:03 #11Който познава системата в университетие знае, че изпитите се провеждат почти изключително от хабилитираните преподаватели - доценти и професори. По изключение (само ако са доктори) - от асистенти. Такъв е законът и той, като правило, се спазва. Следва изводът, че във веригата в този и в други случаи задължително участват доста по-широк кръг преподаватели, в основната си част - хабилитирани. Твърдя повече от определено, че и ректорът, и цялото ръководство на всяко висше учебно заведение добре знае кои са корумпираните преподаватели, но не се захващат с тази "мръсна" работа по две причини - или са част от нея, или не им се развалят отношенията с преподавателската гилдия, която участва пряко или косвено в същата (избори, научни съвети, кариера, изгоди и т.н.). Знае, защото го знаят всички студенти!!! Тези неща къде под сурдинка, къде съвсем гласно се говорят във всеки университет. А добре е известно, че всяко ръководство има добри доносници както сред преподавателите, така и между студентите (нищо ново под слънцето, нали?)...Така, че търсете горе, по-горе, най-горе, както се казва...В нерядки случаи тези, корумпираните, са и на ръководни постове в университета.... Защо ли? Ами имат много "приятели, вършат страшно много услуги и са "наши" момчета и момичета...Като правило на всички избори са неизменни членове на Факултетните и на Академичните съвети. Гротескно, а?.... Убеден съм, че немалка част от преподавателите в унивеситетите са честни и почтени хора, но това по никакъв начин не прави проблема с корупцията по-маловажен и за пренебрегване. Още повече, че обект на корупция са най-често чуждестранните студенти - турски, македонски...Подобни неща, както се знае, няма как да станат без (съ-)участието т.нар. "Учебен отдел" на университетите...Т.е. част от действащите лица следва да се търсят там...И те също се знаят кои са... Така, че ректорът няма защо да търси тези митични съучастници - той, както и почти всички в университета, ги знае кои са...
Граф Менте Христо
на 26.07.2009 в 18:56:16 #10(и с електронни везни)
Граф Менте Христо
на 26.07.2009 в 18:55:02 #9Разбира се,че единственият корумпиран е Петкан и то само в УНСС! Иначе от 10-ина години вече, всички професори разполагат с прибори за разпознаване на фалшифи долари и електронни везни.
4oKuTo
на 26.07.2009 в 17:01:47 #8С дарение се влиза и в СУ! Ако не знаете, да ви кажа... Иначе 5000 лева, но освен това трябва да познаваш точните хора, защото желаещите да влезнат с дарение не са малко. Аз познавам няколко човека влезнали по този начин и те самите казват, че е било трудно, защото и така има конкуренция кой ще извади повече. И тези 5 бона стигат за специалности, които са различни от финанси и МИО примерно, а на едното момче са му дали да избира между екологогия, социология и бизнес информатика.
Danger
на 26.07.2009 в 15:17:10 #7Много ясно, допреди 2 години беше 3000лв дарението, сега е 5000лв и влизаш каквато искаш специалност. Всичко е напълно легално.
Nevermind
на 26.07.2009 в 14:33:46 #6Влязах "Финанси" умнико....Но влязох и Архитектура във ВИАС...и я завърших....Гроздето не е кисело, едно дарение и си вътре. Както е положението и в Свищов. А ти или си непоправим наивник, или се правиш, че няма нищо
rado_unss
на 26.07.2009 в 14:29:32 #5"Тоя ректор срам няма ли....Ами доброволните дарения... Ебати и наглеца.... Смее се Смее се Смее се Имало само приказки, нямало данни, губело се от престижа на университета. То някакъв престиж има ли там, кой не е решил, той не е влязал?!?! Смее се" Ти влязъл ли си или "гроздето е кисело"?
alterin
на 26.07.2009 в 14:16:45 #4И да минава и да не минава, със сигурност се прави с неговата благословия.
Nevermind
на 26.07.2009 в 14:15:40 #3Тоя ректор срам няма ли....Ами доброволните дарения... Ебати и наглеца.... Имало само приказки, нямало данни, губело се от престижа на университета. То някакъв престиж има ли там, кой не е решил, той не е влязал?!?!
slava_rusi
на 26.07.2009 в 14:10:01 #2Добре де и малките деца знаят ,че всичко това минава през ректора....Тея срам имат ли?!
Danger
на 26.07.2009 в 14:02:49 #1Да погледне в огледалото