14 общини ще получат над 3 млн. лв. за изграждане на нови детски градини или корпуси към съществуващи сгради. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание.

Средствата са осигурени по Програмата на МОН за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2020 - 2022 г.

Ще бъдат финансирани проектните предложения за детски градини на общините Белица, Айтос, Бургас, Малко Търново, Руен, Долни чифлик, Кайнарджа, Твърдица, Ботевград, Своге, Опан, Чирпан и Ямбол.

Община Троян ще получи пари за реконструкция на сградата на начално училище "Христо Ботев".

С 2,2 млн. лв. шест общини ще строят нови детски градини

С 2,2 млн. лв. шест общини ще строят нови детски градини

Средствата са за Банско, Сандански, Несебър, Дългопол, Костинброд и Самоков

Средствата, предвидени за изграждане на две нови детски градини в благоевградските квартали "Еленово-I" и "Баларбаши", ще бъдат върнати в държавния бюджет. Причината е, че договорите с фирмите изпълнители са били прекратени. Проектите обаче могат да се реализират и на по-късен етап.

Целта на програмата е да се създадат здравословни и качествени условия за обучение в институциите от системата на предучилищното и училищното образование. С изграждането на нови детски ясли и градини ще се осигурят места за повече деца, които са останали извън класиранията. Ще се гарантира и въвеждането на задължителното предучилищно обучение за 4-годишните деца.

Освен това правителството одобри допълнителни 96 168 лева за финансиране на новите защитени детски градини и училища, получили такъв статут през настоящата учебна година.

Средствата се разпределят за три защитени училища, четири детски градини и четири части от детски градини (филиали), които се намират в 11 общини. Финансирането е за периода 15 септември - 31 декември тази година.

Строят още 45 детски градини в София тази година

Строят още 45 детски градини в София тази година

Това е една от стратегическите цели в проектобюджета за 2021 г.

В новите защитени институции се обучават 157 деца и 151 ученици от I до VII клас. С допълнителните средства се осигурява издръжка на образователния процес до края на годината.

Отпускат се и 47 741 лева за три общини - Силистра, Рудозем и Опака, които въвеждат задължително предучилищно образование за 400 деца, навършили четири години.

От МС посочват, че от началото на тази година 101 общини са получили средства за включване на четиригодишните деца в системата на задължителното образование.

До началото на учебната 2023 - 2024 година всички общини трябва да създадат условия за осъществяване на предучилищно образование за децата на четири години.