Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев внесе повече яснота относно компенсациите за родителите, чиито децата не са им били приети в детска градина и ясла.

По думите му процедурата минава през три институции и четири етапа - общината обобщава информацията, после я праща на МОН за детските градини и на Министерство на здравеопазването за детските ясли и впоследствие МОН подготвя постановление, което го изпраща на Министерство на финансите. МФ съгласува постановлението, внася се в Министерски съвет, приема се и след това МФ превежда трансферите към общините и общините превеждат парите на родителите.

"Всичко това, като се навържат сроковете, води едно нормално забавяне от два месеца и половина", обясни Вълчев сложната процедура по компенсация на родителите, чиито деца не са били приети в детски градини и ясли.

Коментарът му идва на фона на днешния родителски протест, който иска изплащането на забавените компенсации за неприети в детска градина и ясла деца.

Гневни родители обидени, че се бавят компенсациите за деца, неприети в държавни градини и ясли

Гневни родители обидени, че се бавят компенсациите за деца, неприети в държавни градини и ясли

От месеци те изпращат сигнали и жалби до компетентните институции, но отговор няма

Според Вълчев в края на февруари и началото на март са приети компенсациите от последните два месеца на миналата година. Малко по-голямо забавяне има за първите два месеца на настоящата 2025 година.

"Ще се ускори процедурата за март и април месец, но няма как да се оптимизира самата процедура", увери министърът и допълни, че финансовото министерство на 15 май е превело средствата за първи два месеца на общините, а общините миналата седмица са изплатили средствата.

МФ с позиция: 4,7 млн. лв. са преведени за компенсации за неприети в детска градина деца

МФ с позиция: 4,7 млн. лв. са преведени за компенсации за неприети в детска градина деца

Общият бюджет, предвиден за 2025 г. по тази политика, е 27,4 млн. лв

МОН може с няколко дни да съкрати процедурата, но не може да я промени. "Базовият проблем е с липсата на детски градини и ясли, недостиг на училища. Трябва да се строят училища и детски градини в южните квартали на София", призова просветният министър.

И отчете - най-големият проблем с детските градини и яслите е в столицата.

Коментарът си Вълчев направи, след като взе участие на конференция на тема "Образованието и изкуственият интелект".

Близо 90% от учениците по света използват ChatGPT

Близо 90% от учениците по света използват ChatGPT

Последните 50 години образованието в България не се е променило