Често боли, но който не се променя, е осъден на гибел.
Това посочи ректорът на Софийския университет "Свети Климент Охридски" Иван Илчев в тържественото си слово пред академичната общност.
Ректорът припомни, че предстои мъчително преустройване в образователната система, както в училището, така и в университета.
В аулата на софийския университет се проведе тържествено събрание на академичната общност по повод на днешния празник - 24 май Ден на българската просвета и култура и славянската писменост.
В приветствието си академик Иван Илчев призова, че трябва да отстояваме нашата самостойност и че българските преподаватели няма да се откажат от борбата за признаване на „нашия неразделен и неотменим дял в европейската култура".
„Ние няма да се откажем, макар и понякога трудно, макар и понякога не без вътрешна съпротива, да търсим най-успешното, най-напредничавото в българската култура и образование, съпоставяйки го с най-доброто в европейското", каза академик Илчев.
Demoкрат
на 24.05.2008 в 20:42:21 #3Аз съм човек, който е завършил висше образование по времето на Тато и след Тато! Така, че имам много точна представа за нивото на висше образование преди и сега и за състоянието на университетите и междуличностните отношения там в момента. Обучението на студентите и изискванията към тях сега са на много по- ниско ниво, отколкото при социализма. Това е факт! Посещението на лекциите имаше задължителен характер, а и подготовката и изискванията за приемане и явяване на изпити бяха много по-големи отколкото сега. Много по-трудно се влизаше и излизаше във ВУЗ. Сега нивото на обучение е на много ниско ниво и практически при този огромен за България брой университети над 51 няма пречка за никой, който иска да взезе и да завърши висше образование. Един бакалавър, с който карахме заедно магистратура, много точно се изрази за нивото на обучение във висшето образование в момента. Като бакалавър не посещавах лекции при повечето преподаватели, каза той. Като записах магистратура и посетих лекции при тях, разбрах че нищо не съм изгубил, като не съм посешавал лекциите им като бакалавър. Чисто губене на време! Напротив, ползата от това е, че за това време изкарах някой лев. В синтезиран вид в това се изразява отношението на студентите към преподавателите и то основно , особено за тези от старото Татово време. На практика те не допускат в университетите и млади научни рабоотници да внедрят Европейския и световен опит във вишето образование, а корупционните схеми и изнудвания са техен патент и под чадъра на академичната автономност си правят каквото си искат безнаказано. Да не говорим, че всички тези професори и доценти от Татово време бяха изпитани комсомолски и комунистически кадри, а и над 90% и доносници на 1-ви и 14-ти отдел на Държавна сигурност, по думите на агента на Държавна сигурност Божидар Димитров. Накратко, трябва да се премахне тази академична автономност и безотговорност и да се въведат академични настоятелства във всеки университет, в които да влязат представители на бизнеса, граждански структури, общественици и възпитаници на университетите. Да се отворят досиетата на всички хабилитирани университетски преподаватели и обществеността да разбере най-после кой кой е във висшето образование и кои преподаватели стоят зад корупционните схеми там. Прозрачност и публичност в управлението на университетите. Това е истината! После, на малка България не и трябват над 51 Университети бивши Висши институти, а истински Европейски университети. За тази цел трябва да започне принудително от държавата обединяване на Университетите- Висши институти в истински Университети с академични настоятелства и обществен контрол, но затова трябва да се премахне тази академична автономност, безотговорности безконтролност и от обшествеността и от държавата там, която поражда и тази анархия и невиждана корупция там.
Clever
на 24.05.2008 в 19:08:22 #2Откога Илчев е академик. Леле, ама сте блюдолизци, български журналисти нещастни.
PrikazkataProduljava
на 24.05.2008 в 18:55:32 #1@Trаbzonspor 1967
СУ от създаването си досега винаги е бил #1, обаче съвсем скоро УНСС ще му вземе първото място.Осъвремениха си програмите по европейски стандарт, а от тази година и ще приемат по направления, както в Западна Европа.
Имам чувството, че единствените специалност, които са на старото ниво в СУ са математическите(включително компютърните) и правните.