Предизвикателствата пред България след членството в ЕС в сектора на правосъдието и вътрешните работи беше тема на лекцията на министър Михаил Миков пред студентите от УНСС.

Голяма част от въпросите на студентите бяха свързани с промените в Закона за електронните съобщения и възраженията на МВР за ограниченията за достъп до разпечатките на мобилната телефония като способ за работа по горещи следи.

Какво трябва да направи България, за да постигне целта си - влизане в Шенген през 2011 година и какви биха били ефектите от това членство, бяха другата голяма група въпроси, които задаваха студентите към вътрешния министър.

Шенген е единна зона на свобода, сигурност и правосъдие, но за България това означава отговорност за 1300 километра външна граница за ЕС, посочи Михаил Миков, цитиран от пресцентъра на МВР.

По време на разговорите стана ясно, че много студенти от специалностите в УНСС, които имат връзка с управлението на сектора за национална сигурност, проявяват интерес към стажове в МВР и условията за работа в системата.

Ректорът на висшето училище проф. Борислав Борисов и министър Михаил Миков изразиха готовност да подпишат договор за такова сътрудничество, което ще помогне за отварянето на вътрешното ведомство към обществото и ще създаде конкуренция за кадрите в системата.

Друга важна тема, по която студентите проявиха траен интерес, беше сигурността в Студентски град.

Министър Миков заяви, че с въвеждането на засилено полицейско присъствие от началото на годината в района рязко е спаднал броят на конвенционалните престъпления.

Търсят се решения за изграждането на нова сграда на районното полицейско управление и участък в Студентски град, но трябва да е ясно, че до всеки студент не може да сложим полицейски служител, за да гарантираме сигурността ви. Това би означавало повече ресурси и данъци за гражданите, обясни министърът.