Най-предпочитаните специалности за българските кандидат-студенти са информатика и компютърни науки, показва социологическо проучване, предаде БНР.

Следват международни икономически отношения, счетоводство и контрол, финанси, архитектура и право.

Около 30% от кандидат-студентите предпочитат Софийския университет, следван с 22% от Университета за национално и световно стопанство.

Трети е Икономическия университет във Варна.

83% ще кандидатстват само в България, 12 на сто - у нас и в чужбина, 4% - само в чужбина.

Като основни причини за кандидатстване в чужбина се посочват по-лесното намиране на работа там след дипломирането, както и по-доброто образование в сравнение с нашето.

Водещо съображение да не се кандидатства в чужбина е липсата на средства, а най-желаните за висше образование държави са Великобритания, Германия и САЩ.

72% от анкетираните разчитат на семейството да ги издържа по време на следването, 46% заявяват, че ще работят.

След завършването си 44% се надяват да работят в частния сектор, 33% да развиват собствен бизнес, 22% желаят да се развиват в чужбина.

Анкетираните очакват над 600 евро заплата след дипломирането, ако работят в България и около 2 000 евро, ако са в чужбина.

Проучването е направено сред 480 зрелостници, което според ректора нас УНСС Борислав Борисов е манипулация, тъй като кандидатите на година са около 100 000.