Трима български гимназиални учители ще преподават в американски училища за учебната 2005-2006г. по програмата на българо-американската комисия за образователен обмен "Фулбрайт", съобщи изпълнителният директор на комисията доц.-д-р Юлия Стефанова.

Също трима техни американски колеги ще преподават на български деца в езикови гимназии в страната в рамките на една учебна година.

В момента тече конкурсната процедура по програмата за обмен на учители, преподаващи английски език, английска литература, история, биология, химия и физика за следващата учебна година. Някои от условията са кандидатите да са български граждани, да владеят отлично английски език и да имат най-малко три години преподавателски стаж по дисциплината. Документите за конкурса се приемат до 3 декември 2004г.

Също до 3 декември тази година трябва да бъдат подадат документи и желаещите да се включат в програмата за обмен на директори и зам.-директори на гимназии през учебната 2005-2006г.

Одобреният кандидат ще бъде само един и ще има възможност да работи заедно със свой колега в американско училище за период от 6 седмици.

След фулбрайтовия конкурс за учебната 2005-2006г. номинираните финалисти за обучение в магистърски програми са 8 в областите социална политика, право, бизнес администрация, компютърни науки и международни отношения.
Номинираните финалисти за университетски преподаватели и изследователи са 6 в областите приложна лингвистика, биотехнологии, физика, химия, антропология и политология.
Предвижданите средства за стипендии в бюджета на комисията за следващата учебна година са 700 хил. долара. Средната месечна стипендия на човек е между 1500 и 1700 долара.

Изпълнителният директор на комисията “Фулбрайт” доц. д-р Юлия Стефанова отбеляза, че се наблюдава тенденция на намаляване на общия брой на кандидатите за програмите за обмен.
С напредъка на информационните технологии и по-широкото използване на Интернет повече хора кандидатстват по частен път. Конкуренцията от сходни програми на Европейския съюз е голяма, а ограниченията на “Фулбрайт” стипендиантите да се завърнат в България за 2 години, преди да кандидатстват наново, също оказват влияние, обясни доц. Стефанова.
Според нея друга причина за отлива на кандидати е утежненият визов режим на САЩ и усложнената процедура след атентатите от 11 септември. Доц. Стефанова обаче подчерта, че се повишава качеството на кандидатите.