Отборите ни по математика трудно намират финансиране за участията си в състезания.

На пресконференция в БТА отборът, спечелил 11 медала от международното математическо състезание AITMO в Непал, и неговите преподаватели разказаха за подготовката и битката в Катманду.

Учителите споделиха, че срещат трудности в намирането на спонсори. Наистина не е редно родителите на тези талантливи ученици да се налага да търсят пари за техните пътувания, изтъкнаха те. Преподавателите изразиха надежда, че резултатите от такива състезания като последното в Непал ще помогнат повече фирми да се отзовават на училищните молби за спонсорство за пътувания на учениците.

Българското образование, което е много критикувано, не е толкова лошо, смята директорът на Софийската математическа гимназия Мариана Тодорова.

Припомняме, отборът на СМГ завоюва първото място в общото генерално класиране на участвалите 34 отбора от Европа, Азия и Африка и се завърна с 4 златни медала.

Павлена Ненова, която е единствено момиче в отбора на СМГ, сподели, че когато награждавали българския отбор, ги поздравили с „Браво, всички спечелихте златни медали, даже и момичето!" и изрази недоумение защо математиката се смята за мъжко занимание.

Тя се похвали, че й харесва да решава задачи и че много обича математиката. Съотборникът й Нгуен Чи Зунг, който е виетнамец по произход, роден в България, изтъкна, че именно момиче е получило 4 златни медала и 1 сребърен на международна олимпиада по математика - германка. И той, и Павлена, и Петър, и Емилиян Рогачев, който събра в състезанието максималния брой точки, казаха, че обичат да спортуват и че им остава време за всичко.

Емилиян разказа, че една от финалните задачи е била свързана с футбола. Трябвало да
бъдат направени изчисления за 45 мача - за 15 минути.

В състезанието в Непал от 14 до 18 ноември се състезаваха и отборите на Националната природо-математическа гимназия (НПМГ), както и Природо-математическата гимназия в Бургас.