Отборите ни по математика трудно намират финансиране за участията си в състезания.
На пресконференция в БТА отборът, спечелил 11 медала от международното математическо състезание AITMO в Непал, и неговите преподаватели разказаха за подготовката и битката в Катманду.
Учителите споделиха, че срещат трудности в намирането на спонсори. Наистина не е редно родителите на тези талантливи ученици да се налага да търсят пари за техните пътувания, изтъкнаха те. Преподавателите изразиха надежда, че резултатите от такива състезания като последното в Непал ще помогнат повече фирми да се отзовават на училищните молби за спонсорство за пътувания на учениците.
Българското образование, което е много критикувано, не е толкова лошо, смята директорът на Софийската математическа гимназия Мариана Тодорова.
Припомняме, отборът на СМГ завоюва първото място в общото генерално класиране на участвалите 34 отбора от Европа, Азия и Африка и се завърна с 4 златни медала.
Павлена Ненова, която е единствено момиче в отбора на СМГ, сподели, че когато награждавали българския отбор, ги поздравили с „Браво, всички спечелихте златни медали, даже и момичето!" и изрази недоумение защо математиката се смята за мъжко занимание.
Тя се похвали, че й харесва да решава задачи и че много обича математиката. Съотборникът й Нгуен Чи Зунг, който е виетнамец по произход, роден в България, изтъкна, че именно момиче е получило 4 златни медала и 1 сребърен на международна олимпиада по математика - германка. И той, и Павлена, и Петър, и Емилиян Рогачев, който събра в състезанието максималния брой точки, казаха, че обичат да спортуват и че им остава време за всичко.
Емилиян разказа, че една от финалните задачи е била свързана с футбола. Трябвало да
бъдат направени изчисления за 45 мача - за 15 минути.
В състезанието в Непал от 14 до 18 ноември се състезаваха и отборите на Националната природо-математическа гимназия (НПМГ), както и Природо-математическата гимназия в Бургас.
okokopko
на 20.11.2011 в 01:33:44 #7Държавата трябва да финансира всичко, което води до повишаване на имиджа и самочувствието на гражданите си. Както в спорта, така и в науката- няма разлика! Смешковци!
pa
на 19.11.2011 в 20:27:34 #6Навремето бе учреден фонд 1300 години България. Със събраните с изнудване пари от българи,получили наследства или изплатенизастраховки и награди във валута,от роднини в чужбина ,или артистични хонорари и др. Тези пари бяха вложени във банков фонд и от техните лихви се подържаха децата на международни състезания ,като например момичетата по художестенна гимнастика. Къде са тези пари? Кой партиец си ги скъта за неговите дечица?
don
на 19.11.2011 в 20:24:36 #5Напротив, БГ образователна система до 11-ти клас е на много високо ниво. Това са децата са старателни е заради българското възпитание и традиция. В САЩ примерно повечето не могат да сметнат 34+45 без калкулатор.
Propaganda
на 19.11.2011 в 20:08:53 #4И сега успехите в международните олимпиади се дължат не на държавата и нейните инвестиции, а на ентусиазма и призванието на преподавателите и усърдието на децата. Държавниците ако имаха малко акъл в празните си кратуни, щяха да заложат на добро образование и реално работеща икономика, за да имат тези деца среда за реализиране на потенциала. Който има потенциал ще си намери и среда къде да го реализира.
rudy
на 19.11.2011 в 19:39:22 #3защо да не е редно, родителите на тези деца да инвестират в тяхното бъдеще, особено, след като ако спечелят някоя олимпиада, ще отидат да си оправят собствения живот в чужбина и ще подпомагат някоя чужда икономика, и правилно -0 смучи от тъпата държава ако можеш, пък после и тегли една майна
Propaganda
на 19.11.2011 в 16:48:58 #2Браво на децата и техните преподаватели, бъдещето е пред тях! Взели са съдбата си в собствени ръце, въпреки всичко и всички. И да бъдат безпощадни към тези, които ще се опитват да ги дърпат надолу, шут по зурлите на дегенератите. Смело напред!
t-rex
на 19.11.2011 в 16:22:24 #1Добре ама хайде да уточнят някои детайли- въпросното състезание AITMO в Непал е някакво азиатско математическо състезание. Държавата в никакъв случай не трябва да финансира участия в състезания, освен в международната математическа олимпиада- това е реномираното международно състезание- останалото са някакви второ и третостепенни състезания. За съжаление участията на България във въпросната (най-важното математическо състезание) въобще не са особено успешни в последните години ... трайно отпадане не само от първата десетка, а вече и от втората ...