„Не е вярно и това, което казвате, че вие сте поставили приоритет върху образованието, защото поставеният приоритет доведе до национална учителска стачка".

Така лидерът на ДСБ Иван Костов се противопостави на декларацията на парламентарната група на Коалиция за България, в която се посочва, че образованието е сред приоритетите на правителството и парламентарното мнозинство.

Опасно е за управляващото мнозинство така решително да скъсва с действителността, както го правите вие, обърна се Костов към левицата.

Той заяви още, че в управляващите всъщност няма никакво желание за диалог въпреки декларираното такова.
„Вие го отхвърлихте и криехте министър-председателя през цялото време, и ето - днес той е дошъл след националната учителска стачка (премиерът бе в НС за парламентарния контрол, бел.ред.), каза още Костов.
Той допълни, че от опозицията не приемат обясненията, дадени от ПГ на КБ.

От ОДС и БНС смятат, че ултиматумът към правителството ще доведе до резултат. Според "Атака" искането за вот на недоверие към кабинета трябва да бъде внесено днес.

„Видяхме едно презрително отношение от страна на финансовия и образователния министър, обясни Волен Сидеров и добави, че двамата министри трябва да подадат оставка, а вотът на недоверие да бъде внесен незабавно, тъй като той може да бъде използван като лост за натиск при водене на преговорите.
Според Павел Шопов, след като това не се е случило, той не очаква да завършат успешно за учителите тези преговори.

Съпредседателят на ПГ на БНС Стефан Софиянски смята, че под натиск правителството ще реши проблема. Не е въпросът за 48-те часа, въпросът е, че вече има основание за внасяне на вот на недоверие, защото учебната година закъсня с един месец, каза той пред журналисти.

По думите му тук вече не се говори за символика, а за реални факти. Затова поставяме срок до понеделник, защото по този начин ще мобилизираме двете страни за решаване на конфликта. По думите му изборите нямат нищо общо с факта, че един месец закъснява учебната година.

Иван Сотиров от ОДС обясни, че правителството трябва да поеме отговорност, да изпълни предизборните си ангажименти и да удовлетвори исканията на учителите, за да може учебният процес да започне от понеделник.

"Управляващите имат достатъчно финансови ресурси и вместо да ги преразпределят в обръча от фирми и приятелски кръгове, трябва да положат усилия и да удовлетворят исканията на учителите", допълни Сотиров.