Върховният административен съд (ВАС) се произнесе по дело №10132/2024 г., потвърждавайки, че решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) относно стипендии за ученици от ромски произход е нищожно. Според съда, проектът противоречи на принципа за равнопоставеност в образователната система, предава БТА.

Съдебното решение се основава на предишни актове на Административен съд - София град, които също са заключили, че проектът нарушава принципа за равнопоставеност, тъй като предоставя финансова подкрепа на ученици от ромски произход при занижени критерии, докато останалите ученици не получават същите условия.

Върховният административен съд подчерта, че решенията на КЗД не могат да противоречат на съдебната практика и че независимостта на държавните органи не освобождава институциите от задължението да изпълняват влезли в сила съдебни решения.

Казусът поставя редица въпроси относно правоприлагането и отчетността на публичните институции, включително:

  • Спазването на съдебните решения от специализираните държавни органи
  • Контролът върху разходването на публични средства
  • Възможността за възстановяване на средства, ако те са били неправомерно изразходвани

Програмата за стипендии за ромски ученици беше въведена през 2016 г. от Министерството на образованието и науката (МОН) в партньорство с Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ). Проектът предвиждаше месечни стипендии от 60 лева за ученици от ромски произход с успех над 3,50, като основният му аргумент беше подпомагане на интеграцията им в образователната система.

Решението предизвика широка обществена дискусия, тъй като критиците на програмата изтъкнаха, че стипендиите дискриминират останалите ученици, които не отговарят на етническия критерий. Впоследствие съдът няколко пъти постанови, че проектът е в нарушение на Конституцията на Република България и Закона за защита от дискриминация.

С решението на ВАС въпросът за изпълнението на съдебните актове от страна на КЗД и МОН остава актуален. Предстои да се изясни как институциите ще отговорят на съдебното определение и дали ще бъдат предприети мерки за възстановяване на средства, ако такива са били неправомерно изразходвани.