Всички държавни университети, в които се преподава български език, ще могат да изпращат лектори в чуждестранни висши училища, съобщиха от пресцентъра на МОН днес.
Процедурата за изпращане на лектори по български език в чуждестранни университети е облекчена с одобрена от правителството промяна в постановлението за осигуряване на преподаватели във висши училища извън страната.
Отпада задължителното условие за акредитация в професионално направление "Филология" от област "Хуманитарни науки". Допълват се и показателите на постигнатите резултати от командированите преподаватели, като към тях ще се включват извършени дейности, свързани с популяризиране на българския език, литература, традиции и култура зад граница.
Срокът за командироване ще се обвързва пряко с резултатите от работата зад граница за всяка учебна година и може да бъде до 6 години. Това може да стане със съгласие от страна на лектора, институцията и приемащия чуждестранен университет.
Разширява се обхватът на потенциалните кандидати, като се допуска участието в конкурси и на служители на преподавателска позиция, съгласно Закона за висшето образование. Намалява се изискването за преподавателски стаж от 3 на 2 години, като се премахва изискването той да е непрекъснат през последните 5 години.
Допълнително, осигурява се възможност за признаване на учебната натовареност и развиваната академична дейност от командированите преподаватели за целите на академичното им развитие в България.