
Откриването на катедрата е насрочено за 10.45 ч в аулата на Университета. На церемонията ще присъстват депутати от НДСВ, ректорът на Шуменския университет и студенти от висшето училище.
Проектът Виртуална катедра “Джон Атанасов” е съвместна инициатива на Агенция “Развитие на съобщенията и на информационните и комуникационни технологии” и на българската университетска и академична общност.
Проектът включва изграждането на серия от модерни компютърни лаборатории на територията на университети и научни институти в цялата страна, като основната цел е създаването и обмяната на компютърни курсове и трансфер на технологии между университетските катедри по изчислителна техника.
Крайната цел на инициативата е преработването на всички курсове по компютърни науки онлайн с идеята това постепенно да стане естествен начин за разпространение на знания във всички сфери на образованието и науката.
Основно предимство на този начин на обучение е възможността за засилен академичен обмен, както и повишаването на качеството на курсовете и създаването на реален образователен пазар, съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията.
В първия етап на проекта Министерството на транспорта и съобщенията финансира изграждането на 40 високотехнологични компютърни лаборатории с около 400 компютъра и сървъра във всички звена-участници срещу ангажимента на преподавателския и научен състав да се подготви платформа за онлайн компютърни курсове, както и да се стимулират някои допълнителни социални дейности, свързани с преквалификацията или подобряването на уменията в сферата на информационните и комуникационни технологии на различни социални групи граждани – безработни, социално слаби и хора с увреждания.
Шуменският университет е сред основателите на инициативата и един от университетите, подписали хартата за създаването на Виртуалната катедра.
Към момента в университета е изградена съвременна компютърна зала с 22 работни места. Предвидени са възможности и за сканиране, както и за черно-бял и цветен печат и копиране.
Лабораторията е оборудвана и с мултимедиен прожектор, който позволява прилагането на някои от най-съвременните методики за обучение. Проектът е обезпечен с един сървър за обучение и съхранение на лекциите и курсовете, както и втори сървър, който е осигурен по Научната програма на НАТО и ще обслужва комуникационната част на катедрата и връзките с другите партниращи институции.
Като втори етап на проекта се планира свързването на всички виртуални катедри в страната в единна комуникационна среда, като до средата на ноември проектът ще бъде стартиран изцяло и освен връзките в страната, ще бъде изградена и високоскоростна 34 мегабитова линия към Пан-европейската изследователска мрежа GÉANT.