324 000 лв. лихви на ден се трупат на НЕК, след като България бе осъдена да плати 550 млн. евро на „Атомстройекспорт" за двата реактора за „Белене".
„Те се начисляват и стават изискуеми", обясни пред журналисти енергийният министър Теменужка Петкова, която участва в честването на Деня на миньора. Затова желанието на държавата било час по-скоро да се реши въпроса.
Петкова обаче повтори няколко пъти, че трябва да се подходи прагматично. До този момент нищо не е платено във връзка с решението на арбитража.
Според Петкова ако НЕК плати задължението, което е възникнало по силата на международния арбитраж, ще спре и трупането на лихви.
Правителството, Българският енергиен холдинг (БЕХ) и Националната електрическа компания (НЕК) търсят бързо, но не прибързано решение за АЕЦ „Белене", заяви още пред журналисти енергийният министър.
След решението на арбитражния съд темата за АЕЦ „Белене” е придобила особена острота, смята Петкова.
Работна група от представители на „Росатом” ще пристигне у нас в края на месеца. Теменужка Петкова подчерта, че експертите ще търсят най-доброто решение, за да не се нанесат по-големи вреди от причинените до момента с действията от 2006, 2008 година.
Съгласно единия вариант оборудването може да бъде продадено на трета страна. Петкова подчерта, че продажбата на трета страна не би могла да осигури покриването на всички разходи, които би трябвало да се извършат във връзка с оборудването. Дори да бъде продадено за 200 млн., пак щели да останат едни над 300 млн., които да се погасяват от НЕК, изчисли енергийната министърка.
Тя допълни, че ще се търси вариант и с частни инвеститори, ако желаят да довършат проекта. Вече имало индикации за подобен интерес.
Запитана за евентуална приватизация с държавно участие, Теменужка Петкова заяви, че участието на НЕК е една възможност. На този етап обаче нямало как да се каже с какъв процент и под каква форма.
По темата за задълженията на „TЕЦ Марица изток" 2 Теменужка Петкова обясни, че това е едно от търговските дружества в т. нар. държавна енергетика, което не могли в рамките на тази една година да стабилизират. 40 млн. лв. е загубата за полугодието към настоящия момент.
Причините за състоянието на дружеството са комплексни. От една страна ТЕЦ-ът работи изцяло на свободния пазар. Цените на електрическата енергия, не само в България, а в целия регион, в цяла Европа, отиват надолу, а това също оказва влияние върху приходите на „ТЕЦ Марица изток 2". Другата причина за недоброто състояние на дружеството е свързана с високите разходи за емисии, които трябвало да се извършват, за да може централата да работи съобразно европейските изисквания.
„Ще търсим опции да се излезе от тази ситуация", каза Петкова.
idiabg
на 20.08.2016 в 22:50:20 #6stdaganov на 19.08.2016 в 21:37:04 ------------------------------------------ Смешно ми става като видя хора, които си мислят, че са УМНИ, да се правят на УМНИ... Забравете собственото мнение за себе си и вижте другите какво мислят за вас!... По коментара... Пълен е с глупости... Директно свързва сумата, която трябва да платим с 1(един) реактор!... Къде е казано, че тая сума е за целия реактор?... Говори се за произведено оборудване, не за реактор!... И още, какви са тия измислени 16 млрд.?... Първоначално договора беше за 4.7 млрд. евро, след дълго забавяне от наша страна цената стана 6.3 млрд. евро... Това бяха официалните оферти от "Россатом"... За момента бяха най-атрактивните цени... По същото време се договаряха и с Турция, 20 млрд. евро за 4 реактора... Кажи речи по 1.8 млрд. евро по-евтино за реактор... Писнало ми е от малоумници, които си мислят, че с лъжите си ще успеят да манипулират всеки... Успяхте да манипулирате много хора, затова сега тия хора, които се вързаха на акъла ви (и не само те), ще плащат по 10 млн. евро на месец, ей така, за тоя дето духа...
el viejo
на 19.08.2016 в 09:34:32 #5Кам ги тия от Протестна Мрежа? Ако бе някое друго правителство щеше да има ежедневни масови демонстрации, че се трупат ежедневно стотици хиляди Евро загуби за държавата! Плащането няма да се размине. Има решение на арбитражният съд и лихвите се трупат! Вероятно Премиерът и Министърът на Финансите, като не плащат задължението, смятат, че то след като е към Русия, може и да не се плаща! Може и така да е, стига да са се договорили с Генералният Щаб на НАТО, ЕК към ЕС и с Държавният Департамент на САЩ, да се разсейваме с плащането от позицията на това, че господарите на света стоят зад гърба ни и България може безнаказано да прави всякакви анти-руски действия.
Bobby_gBG
на 18.08.2016 в 21:20:47 #4Оф мамицата ви малоумна недоклатена. Тези пари рано или късно ще ги платим. Да ги дават от сега, и да не ни трупат допълнително ненужни лихви! Пък после ако намерят инвеститор ще си ги вземат от него.
Q99
на 18.08.2016 в 20:24:44 #3А Баце обясняваше, когато спря проекта, как нищо нямало да платим и как сме ангажирали известна адвокатска кантора да брани интересите ни. Е, загубили сме делото, но интересно колко сме платили на въпросната кантора досега? Няма ли някой да пита този пъпеш глупав? Като нищо ще се окаже, че и на тези дотук сме дали 20-30 милиона, защото обикновенно при такива дела се играе на процент от стойността. Абе трагедия. По-некадърно и некомпетентно управление не сме имали поне от 70 години.
Xa-x@v
на 18.08.2016 в 19:33:35 #2Вместо да бъдат дадени на мизерстващите пенсионери,ние ще ги даваме тези пари все сме баровци и всичко ни е наред. Няма протести,няма нищо за това безобразие и гаврата със възрастните хора. Явно няма кой да плати на "протестиращите" и "будните" студенти.
Panther
на 18.08.2016 в 17:51:22 #1Браво, браво. Това за 10 милиона на месец. Това са 100 лв на месец за 100 000 пенсионери. При средна пенсия около 200лв. Да не забравят депутати и министри да си вдигнат заплатите за добре свършената работа. А за подписалите договорите и след това за прекратилите договорите - специални бонуси и орден стара планина (неслучайно е с малки букви).