Пет компании са заявили до петък в 17:00 ч. интерес по обявата на "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" ЕАД за предприемане на действия по изграждане на седми и осми блок на площадка № 2 на атомната централа с технология АР-1000. Процедурата е в изпълнение на решение на Народното събрание от 18 декември. Крайният срок бе 2-и февруари.
Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
През следващата седмица ще бъдат разгледани кандидатурите от комисията.
Изискванията към компаниите са: опит при изграждане и въвеждане в експлоатация на минимум два ядрени блока, да са работили в рамките на ядрен или турбинен остров на поне два блока, или да са доставяли и монтирали оборудване за два блока в рамките на последните 15 години.
Кандидатите трябва да могат да докажат и поне 6 млрд. долара оборот и печалба за петгодишния период от 2018 до 2022 г.
За реализацията на седми и осми блок се обмисля вариант около 30 процента да бъде собствен капитал и 70 на сто - привлечен капитал.
7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" да има до 2033 година. Такава амбициозна цел си постави премиерът Николай Денков, стана ясно в края на октомври. Паралелно с това започват разговори за 8-ми блок.
Кабинетът "Денков"одобри в края на януари проект на споразумение между правителствата на България и САЩ за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и ядрената програма за граждански цели на страната ни.
ivan-koichev
на 03.02.2024 в 10:24:52 #2При това руското последно предложение беше за 6,7 млрд. долара за два реактора като България първоначално да не влага нищо, а вноските и да се покриват от печалбата на централата. Ако това се беше случило освен , че днес нямаше да внасяме ток но нямаше и да има свободно пространство за Румъния и Турция да изграждат нови ядрени мощности. ПП. А от статията стана ли ясно кои са тези 5 компании?
npp
на 02.02.2024 в 21:44:09 #1Започнем ли двата нови реактора в Козлодуй и Путин да дойде не може да ни спаси от поне още 10-20 години беднотия. Ще запишат в договора зарибяваща цена от 6 милиарда евро и в секретен анекс реалната цена, която е днес 3-4 пъти по-висока.