„Гергьовден” и АБВ възнамеряват да сезират Европейската комисия (ЕК) заради проблеми в сектор енергетика.

На пресконференция те разпространиха протокол от срещата между българска делегация и „Тошиба”, състояла се на 24 март.

Скандализирането на водената ни делегация в Япония стана покрай участието на енергийния експерт Стефан Гамизов, който от една страна е експерт към енергийната комисия в парламента, а от друга според представения протокол е главен изпълнителен директор на Power Synergy AG, участваща в преговорите с „Тошиба” компания.

Преговорите се водят във връзка с ремонта на ТЕЦ „Марица изток 2” от една страна, за проекти, свързани с ВЕЦ и ПАВЕЦ – „Чаира”, както и за проекти, свързани с АЕЦ „Козлодуй”. Протоколът от срещата уведомява, че за тези проекти са поети конкретни ангажименти.

Зад гърба ни е изтеглен кредит от 1 млрд. лв. за енергетиката, недоволен Петков

Зад гърба ни е изтеглен кредит от 1 млрд. лв. за енергетиката, недоволен Петков

Иска Министерство на енергетиката да даде отговори

Председателят на „Гергьовден” Драгомир Стефанов заяви, че са водени официални разговори и са започнати определени действия от страна на изпълнителя. По думите му първият въпрос, който възниква, е има ли проведена процедура по Закона за обществените поръчки и ако няма защо.

„Този въпрос е изключително сериозен и имаме намерение да сезираме ЕК”, коментира Стефанов. По думите му по този начин, заобикаляйки закона, се елиминират всички други възможни участници като „Сименс”, „Арева”, „Обединени машиностроителни заводи” – Русия и други.

Всичко в енергетиката ни е абсолютно прозрачно, парира атаките Петкова

Всичко в енергетиката ни е абсолютно прозрачно, парира атаките Петкова

Тя определи твърденията на АБВ и "Гергьовден" за неистини

Драгомир Стефанов попита защо тези протоколи не са поместени официално в страницата на Министерство на енергетиката. Румен Петков пък поиска и приложенията към тези протоколи да станат публични, защото именно в тях са указани ангажиментите, поети от страна на изпълнителя.

„В тези протоколи се посочва, че Министерство на енергетиката оценява високо извършената до момента работа от „Тошиба”, но не става каква е тази работа и срещу какво възнаграждение е възложена”, коментира Стефанов.

Той заяви, че по въпросната среща утре ще направи официално допитване до Министерство на енергетиката по Закона за достъп до обществена информация и ако в законовоустановения срок не получи ясен и категоричен отговор, ще сезират и Европейската комисия.

Освен това, копие от допитването ще бъде изпратено и на премиера Бойко Борисов, който по думите на Румен Петков, няма как да не знае за тези преговори.

Според Стефанов недоумение буди и фактът защо Министерство на енергетиката възлага анализа за честите грешки и аварии в работата на ТЕЦ „Марица изток 2” на японската компания, след като тя не е конструктор и посочи, че е далеч по-логично е да се пита фирмата, която е изградила тези съоръжения.

По отношение на ПАВЕЦ „Чаира” той посочи, че директно се подхожда към пряко договаряне за рехабилитация на механичната част на този ПАВЕЦ.

Притеснение буди и това какво прави Стефан Гамизов в Япония, кой го е командировал. Да се посочат мотивите за участие на г-н Гамизов в тази делегация. Разполагаме с информация, че той е със запорирани сметки”, коментира Стефанов и попита как се издържа този човек, при положение, че е нещатен съветник в Комисията по енергетика.

Румен Петков от своя страна заяви, че министърът на енергетиката е длъжен да публикува тези приложения от протокола за среща, защото там имало конкретни параметри. Петков изтъкна, че брутално се отива на пряко договаряне, изолирайки много сериозни компании.

 „Възниква въпросът, след като се тръгва на такива преки договаряния – дали не е редно поради наличието на конфликт на интереси, „Тошиба” да бъде игнорирана”, коментира още той.

На брифинга бяха засегнати и темите за заема за БЕХ и прехвърлянето му в НЕК, както и адвокатската кантора по делото срещу АЕЦ „Козлодуй”.

Освен информация за посещението на българската делегация в Япония, от АБВ и „Гергьовден” ще поискат по Закона за достъп до информация и информация относно кредита на БЕХ, изтеглен с основна мотивация да се плати на американските централи ТЕЦ „Марица” 1 и 3 натрупано в годините задължение. Кредитът е в размер на 1 млрд. лева.

Въпросът ще включва следните аспекти - как е избрана банката, какви са разходите по този кредит. „Много е важно да се знае точната сума и да се знаят условията”, заяви Петков.

Той посочи, че се твърди, че БЕХ прехвърля кредита върху НЕК при 6,65% лихва. Румен Петков попита поеман ли е ангажимент кредитодателят сам да може да увеличава лихвата и да го прави предсрочно изискуем. Той настоя да се представи справка каква е вътрешната задлъжнялост на фирмите в Българския енергиен холдинг. Третият въпрос е свързан с проекта АЕЦ „Белене”. Той попита докога „Атомстройекспорт” е бил на площадката в Белене, какви са парите за практическото стопанисване на площадката и какви пари са натрупани като бъдеща задлъжнялост на НЕК, че произведеното оборудване продължава да се държи на отговорно пазене.

Румен Петков постави въпроса и за изразходваните от държавата средства във връзка с правната защита по арбитражното дело в Париж за прекратяването на изграждането на проекта „Белене”. Той попита коя е адвокатската кантора. „Утре една адвокатска кантора може да дойде и да каже - искът на руснаците беше е за 1 млрд. лв., но в резултат на нашата активна дейност присъдата е само 700 млн.”, коментира Петков.

По думите му експертизата отдавна говорела, че присъдата нямало да надхвърли повече от 750 млн. долара с или без адвокатска кантора.