В присъствието на министъра на енергетиката Владимир Малинов, в сградата на Министерството на енергетиката беше подписан договор между АЕЦ "Козлодуй" ЕАД и Westinghouse Electric Company. Договорът е на тема "Разработване на анализи на безопасността за лицензиране и внедряване на алтернативен тип ядрено гориво за 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй".
Подписите бяха поставени от Иван Андреев, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй", и Тарик Чохо, президент за ядрено гориво на Westinghouse Electric Company. На церемонията присъстваха и Патрик Фрагман, изпълнителен директор и президент на Westinghouse, старши вицепрезидентът Азиз Даг, както и други официални лица.
"България ще продължи неотклонно пътя си към диверсификация на енергийния сектор. Започването на лицензирането на ново ядрено гориво за 6-ти блок е стратегическа стъпка. Това гориво е проектирано за дългосрочна употреба и ще ни помогне да осигурим енергия на приемлива цена както за домакинствата, така и за икономиката", заяви министър Малинов.
Той допълни, че стриктното спазване на европейската стратегия за ядрена сигурност, както и сътрудничеството със стратегически партньори като Westinghouse, са от ключово значение за този процес. "Надявам се, че съвместно с партньорите ни ще успеем да ускорим проекта за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", който е предвиден за въвеждане в експлоатация през 2034 година, и да го реализираме още през 2032 или 2033 година," добави той.
"Днешното събитие е важен момент както за Westinghouse, така и за АЕЦ "Козлодуй". Това е завършек на дълъг процес, но и начало на нов етап в сътрудничеството ни," заяви Патрик Фрагман.
Той отбеляза, че компанията му е партньор на АЕЦ "Козлодуй" още от времето на съвместната работа по системите за управление и контрол, а сега навлизат в нова фаза - диверсификацията на доставките на ядрено гориво и разработването на нови мощности.
"Горивото, заредено в 5-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", показа отлична работа. Сега преминаваме към 6-ти блок, като преди това ще извършим задълбочени анализи за безопасност. Това е само началото на дългосрочното ни партньорство," посочи той.
Фрагман подчерта, че Westinghouse предлага уникално решение за България, което включва проектиране и производство на ядрено гориво, съвместимо с реакторите на АЕЦ "Козлодуй". "Решението ни е така наречено пакетно решение, което включва както гориво, така и техническа поддръжка," допълни той.
Работата по диверсификацията на ядреното гориво е започнала преди 15 години с подкрепата на американското правителство. Фрагман изрази увереност, че Westinghouse ще продължи да бъде водещ партньор в развитието на ядрената енергетика в България.
"Нашата цел е 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", оборудван с реактор AP1000, да стане първият такъв реактор, свързан към европейската енергийна система до 2034 година," подчерта той.
На въпрос на журналисти относно частичното зареждане на 6-ти блок с гориво от Framatome през следващата есен, министър Малинов поясни, че срокът на новоподписания договор е 48 месеца.
"В рамките на този срок се предвижда първите тестови касети, произведени от Westinghouse, да бъдат вложени в 6-ти реактор през 2026 година. Договорът обаче касае единствено лицензирането на горивото от Westinghouse и не ангажира България да го закупува," поясни той.
oxoo
на 20.12.2024 в 16:07:15 #1"България ще продължи неотклонно пътя си към диверсификация на енергийния сектор",нищо,че е по-скъпо,по-нерентабилно и няма къде да загробим отработеното.