Натискът на българското правителство върху руските енергийни активи в България е накарал "Лукойл Нефтохим" да започне процес на продажба на най-голямата си рафинерия в Югоизточна Европа - тази в Бургас. Това заяви министърът на финансите Асен Василев, цитиран от Нова телевизия.

Той даде интервю за Файненшъл таймс, в което засегна темата, а по-късно от Министерство на финансите разпространиха и резюме на интервюто.

Според Василев би имало икономическа полза от смяната на собствеността, а, по думите му, интерес към рафинерията в Бургас не липсва.

Правителството не участва в продажбата на рафинерията, която доставя на международни клиенти повече от половината от продукцията си, включително доставки на дизел за Украйна в началото на руската инвазия.

Министърът на финансите бе категоричен, че рестрикциите към руската компания няма да бъдат вдигнати, докато в собствеността ѝ не се включат нови играчи.

Припомяне, че през юли ПП/ДБ поискаха прекратяване на концесията на Росенец. Тогава от Лукойл посочиха, че стриктоно са изпълнявали концесионния договор. Асен Василев увери, че до отнемане на лиценза на рафинерията на Лукойл в Бургас няма да се стигне. В крайна смета депутатите прекатиха концесията. Лукойл имаше 30-дневен срок да предаде Росенец на държавата.

Особен търговски управител поема контрола над "Лукойл"
Обновена

Особен търговски управител поема контрола над "Лукойл"

На първо четене депутатите задължиха кабинетът на прекрати дерогацията

Асен Василев коментира и таксата, която България въвежда от 13 октомври върху преноса и транзита на руски природен газ през нейна територия. Тя е в размер на 20 лв./мВтч, което се случва дни след като е наложен 60% данък върху печалбата на притежаваната от Русия рафинерия "Лукойл". Изданието цитира министъра на финансите Асен Василев, според когото целта не е газът да стане по-скъп за потребителите в Унгария и Сърбия, а за "Газпром" да е по-неизгодно да доставя газ през България. Новата такса е напълно в съответствие с целите на ЕС за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива, а това само ще намали печалбите на "Газпром". българското правителство е уведомило Брюксел за промените. От "Файненшъл таймс" уточняват, че представител на ЕС е казал, че Европейската комисия "разглежда" въпроса.

Статията отделя внимание на затрудненията пред България от прекъсвания на доставките на газ в миналото, особено през зимата на 2008-2009 г., когато Русия затвори крановете заради спор с Украйна. Последното спиране на газа също хвана София без много запаси от газ, като през пролетта на 2022 г. нейните хранилища бяха запълнени до по-малко от 20 процента. Финансовият министър подчертава, че оттогава България е добавила реверсивни възможности към тръбопроводна мрежа от комунистическата ера, предназначена за транспортиране на газ към Гърция и Турция. Освен това се свърза с Гърция чрез нова връзка и изгражда повече трансгранични капацитети към Сърбия и Румъния.