Натискът на българското правителство върху руските енергийни активи в България е накарал "Лукойл Нефтохим" да започне процес на продажба на най-голямата си рафинерия в Югоизточна Европа - тази в Бургас. Това заяви министърът на финансите Асен Василев, цитиран от Нова телевизия.
Той даде интервю за Файненшъл таймс, в което засегна темата, а по-късно от Министерство на финансите разпространиха и резюме на интервюто.
Според Василев би имало икономическа полза от смяната на собствеността, а, по думите му, интерес към рафинерията в Бургас не липсва.
Правителството не участва в продажбата на рафинерията, която доставя на международни клиенти повече от половината от продукцията си, включително доставки на дизел за Украйна в началото на руската инвазия.
Министърът на финансите бе категоричен, че рестрикциите към руската компания няма да бъдат вдигнати, докато в собствеността ѝ не се включат нови играчи.
Припомяне, че през юли ПП/ДБ поискаха прекратяване на концесията на Росенец. Тогава от Лукойл посочиха, че стриктоно са изпълнявали концесионния договор. Асен Василев увери, че до отнемане на лиценза на рафинерията на Лукойл в Бургас няма да се стигне. В крайна смета депутатите прекатиха концесията. Лукойл имаше 30-дневен срок да предаде Росенец на държавата.
Асен Василев коментира и таксата, която България въвежда от 13 октомври върху преноса и транзита на руски природен газ през нейна територия. Тя е в размер на 20 лв./мВтч, което се случва дни след като е наложен 60% данък върху печалбата на притежаваната от Русия рафинерия "Лукойл". Изданието цитира министъра на финансите Асен Василев, според когото целта не е газът да стане по-скъп за потребителите в Унгария и Сърбия, а за "Газпром" да е по-неизгодно да доставя газ през България. Новата такса е напълно в съответствие с целите на ЕС за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива, а това само ще намали печалбите на "Газпром". българското правителство е уведомило Брюксел за промените. От "Файненшъл таймс" уточняват, че представител на ЕС е казал, че Европейската комисия "разглежда" въпроса.
Статията отделя внимание на затрудненията пред България от прекъсвания на доставките на газ в миналото, особено през зимата на 2008-2009 г., когато Русия затвори крановете заради спор с Украйна. Последното спиране на газа също хвана София без много запаси от газ, като през пролетта на 2022 г. нейните хранилища бяха запълнени до по-малко от 20 процента. Финансовият министър подчертава, че оттогава България е добавила реверсивни възможности към тръбопроводна мрежа от комунистическата ера, предназначена за транспортиране на газ към Гърция и Турция. Освен това се свърза с Гърция чрез нова връзка и изгражда повече трансгранични капацитети към Сърбия и Румъния.
psp_11
на 19.10.2023 в 15:56:07 #5Защо изключвате Пеевски в покупката? Тази рафинерия не е в САЩ..
знайко
на 17.10.2023 в 19:16:02 #4Харвардците са майстори на шашми и далавери. Използват всякакви предтексти за да гушнат някой милион. Ще заминат свръхбогати на островите.
ce
на 17.10.2023 в 18:40:21 #3купуват я ОМВ и австрийците ни пускат в шенген
ВълкСчадъР
на 17.10.2023 в 17:42:41 #2МАРШ Лукойл от България
shtimpo
на 17.10.2023 в 17:36:35 #1“Министърът на финансите бе категоричен, че рестрикциите към руската компания няма да бъдат вдигнати, докато в собствеността ѝ не се включат нови играчи.” И какво очакваме да се промени ако собственикът вместо Михаил се казва Майкъл? Ще настъпи рай на земята ли?