Отработеното ядрено гориво (ОЯГ) може да се съхранява в България поне до 2032 г. Това заяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски, цитиран от БТА.
Той посочи, че в страната ни има достатъчно място за целта.
От агенцията поясняват, че срокът за сухо съхранение на отработено ядрено гориво е 50 години, а за съхранение под вода е в зависимост от ресурса на съоръжението.
"Ние спокойно може да държим горивото си дълги години, създавайки условия за безопасно съхранение", увери Бачийски. По негови думи съхранението на отработеното ядрено гориво в момента е безопасно и има достатъчно време, за да бъде решен въпросът с неговото окончателно погребване.
От АЯР отбелязват, че всяка от източноевропейските държави съхранява отработеното си ядрено гориво по същия начин като България. В световен мащаб този проблем все още не е решен окончателно. Единствено във Финландия и Швеция са избрани площадки за съхранение на остъклени високоактивни отпадъци в съоръжение за дълбоко геоложко погребване.
Според Бачийски вече може да се счита, че въпросът със съхранението на средно и нискоактивните отпадъци в България е решен. Той обясни, че това ще става на площадката "Радиана", която се намира на територията на АЕЦ "Козлодуй". Там ще бъдат съхранявани всички средно и нискоактивни отпадъци от цялата страна. Има възможност и за разширение на хранилището. Шефът на АЯР заяви, че може би следващата година предстои то да получи лицензия за експлоатация.
Той припомни, че досега отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" е било изпращано в Русия за преработка. След преработката му у нас трябва да се върнат високоативните отпадъци, които трябва да бъдат погребани. Все още обаче такива отпадъци не са връщани на страната ни. Това ще стане десет години, след като се изработи методика, която да определи колко и какви точно отпадъци ще бъдат върнати, но засега изготвянето ѝ се бави заради геополитическата обстановка. Бачийски обясни, че последно през 2022 г. България е извозила в Русия 192 касети с отработено ядрено гориво.
От Агенцията за ядрено регулиране уточняват, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.
По думи на Бачийски няма проблеми и отклонения от нормите след зареждането на новото свежо ядрено гориво на американската компания "Уестингхаус" в пети блок на АЕЦ "Козлодуй". Той заяви че след спиране на блока за планов ремонт през април догодина физически ще се погледне какво е състоянието му, но не се очакват проблеми, защото до момента всичко показва, че горивото работи добре.
projekt
на 07.10.2024 в 09:59:08 #4ICO .............. не може. от "посолството" не дават. ако работим с Русия е лошо. ако си построим собствено депо за отпадъци това означава чужди консултанти, чужди експерти и ръководители, кражба на пари от обществени поръчки за строителство, лицензии на площадки, поддръжка......това ще са милиарди. и когато от тези няколко милиарда откраднеш....пардон...усвоиш 30-40%.....отново говорим за милиарди. най ме е е страх че тия същите дето строят магистрали които се разпадат за 1-2 години, същите тия ще строят и площадката за съхранение на ядрени отпадъци. а иначе това с авариите не го мисли. няма проблем. то ако стане проблем от ГЕРБ/ДПС и посолството ще кажат че е защото реакторите са стари и са руски. трябва да се затворят. после ще излезе оня Плевнелиев и другия Соломон Паси и те ще ни обяснят че ние сме партньори с Гърция и Турция и е по евтино да купуваме ток от тях отколкото да строим нова централа. спокойно. всичко е съгласувано с "посолството" а най важното ....най важното е че има банани целогодишно.
ICO
на 06.10.2024 в 09:03:35 #3Защо да даваме пари за изграждане на специални съоражения за съхранение на радиоактивно отработено ядрено гориво??? При положение че Русия може да го преработва БЕЗПЛАТНО...........Никакви радиоактивни отпадъци след преработката на ядреното гориво в Русия няма да се връщат във България, защото Росатом има две технологии. Първо-плазмено разделяне на изотопи на отработеното гориво при което се получава свежо гориво за ядрената ни електроцентрала/рециклирано/, а плутония и другите елементи се използват в следващата технология на Росатом. Реактор на бавни неутрони, който изгаря отпадъците и произвежда ново гориво..........Да САЩ непритежават технология за плазмено разделяне и НЯМАТ изграден реактор на бавни неутрони.........Уестингхаус е фалирала 4 пъти за последните 30 г и изостава яко в технологиите, а предлаганото от тях гориво има жестоки проблеми с течове по заварките, които могат да предизвикат опасна авария в Козлодуй с радиоактивно замърсяване.
projekt
на 05.10.2024 в 17:10:53 #2а после.... ще ги пращаме в САЩ ли?
oxoo
на 05.10.2024 в 09:02:25 #1"...поне до 2032 г. ","поне"е утре,слезте малко на земятя и т.н. подарени пари/еврофондове/са също до утре,"...Ние спокойно може да държим горивото си дълги години..",поредният"спокойно" плитък оптимизъм!