Рафинерията "Лукойл" работи на "ишлеме" от 2019 г. Служебният кабинет и правителството на Кирил Петков не са успели да намерят механизъм това да спре. Това обяви пред бТВ депутатът Рамадан Аталай от ДПС.
От думите му стана ясно, че те са разбрали, че има проблем с дерогацията, усетили са се да искат дерогация, но от незнание на технологията на "Лукойл" не са поискали от ЕК да се уеднаквят дерогациите.
Причината е, че не е била изрично уеднаквена дерогацията ни с тази на Унгария, което води до това вносът на суров петрол от Русия по море да не се счита за руски произход при преработката и направата на горива.
Ако "Лукойл Нефтохим" спре да работи, защото не може да изнася петролни продукти (деривати) за трети страни заради забраната на ЕС, отговорността е на Кирил Петков, Асен Василев, Лена Бориславова - до служебното правителство, смята Аталай. Трябва да има ново правителство за стабилизиране на държавата, посочи Аталай.
ДПС искат рафинерията да заработи като българско предприятие, да се намери склад за дериватите, не е намерена законова форма за данъците и свръхпечалбите на "Лукойл".
"Начинът на получаване на петрола е бил в данъчните складове, ДДС е идвало след преработка. А в законопроект се искало при вноса на петрол да се платят акцизите и данъците, за да има средства за изплащане на помощите", поясни депутатът.
Рамадан Аталай посочи по политическите теми, че "ДПС ще гласува за промени в Изборния кодекс, който да носи най-голямо доверие за избирателя". А той искал да си подаде гласа - с бюлетина, машина, ако трябва да гласува и с палеца си, каза той.
"ДПС има анализ за това, че има манипулации с машините, има голямо съмнение", добави Аталай.
По темата за напрежението с пиара на партията в Народния театър Велислава Кръстева, проблемът да се решава там, а не в политическите партии, призова Рамадан Аталай.