Меморандум за сътрудничество в областта на водородните и други нови технологии между главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" на Министерството на иновациите и растежа (МИР) и съвместното предприятие "Чист водород" към Европейската комисия (ЕК) е подписан от заместник-министъра на иновациите и растежа Веселина Минчева. Документът е парафиран в рамките на форума "Дни на Европейските водородни долини" в Брюксел, съобщиха от пресцентъра на МИР.
Целта на меморандума е да бъде изграден партньорски механизъм между различните европейски програми в подкрепата на новите технологии, включително водородните. В резултат от сътрудничеството значително ще се увеличи участието на български предприятия и научни организации в конкурсите за финансиране на изследователски и демонстрационни проекти към съвместното предприятие "Чист водород".
"Партньорствата за развитие на водородната икономика и подпомагане на прехода към зелена икономика са изключително важни за стимулирането на иновациите, запазването на конкурентоспособността в бъдеще, повишаването на икономическия растеж и създаването на нови работни места", заяви Веселина Минчева при подписването документа. Тя каза още, че за да се осигури пълна верига за доставка на водород, трябва първо да се увеличат максимално инвестициите в научни изследвания и иновации в чист водород.
Меморандумът е подписан е в резултат на одобрена от ЕК кандидатура на дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност", в качеството ѝ на управляващ орган на програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация", по проекта "Техническа помощ за генериране на взаимодействие с държавите-членки и регионите" (TA4Synergies) на съвместното предприятие "Чист водород". Един от приоритети в програмата е насърчаването на зеления преход чрез реално прилагане на устойчиви политики, включително развитие на чистите технологии, кръговата и нисковъглеродна икономика.
С подкрепата на предприятие "Чист водород" и програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" ще се реализира проектът ZAHYR за изграждането на първата водородна долина в България, в района на Стара Загора. Целта е с него да се постави началото на изграждането на дълготрайна водородна икономика в страната. Предстои да бъде разработен модел за производство, съхранение, пренос и използване на водород с оглед на оптимизирането на инвестициите.