Увеличението влиза в края на отоплителния сезон, така че ще има възможност до началото на новия отоплителен сезон да се направи корекция надолу в цената. Това коментира в студиото на предаването "Здравей, България" председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
Той заяви, че има шанс за понижаване на цената на парното и топлата вода. Това обаче ще стане ясно в следващите месеци. Иванов бе категоричен, че цените на топлата вода и парното трябва да се увеличат след поскъпването на природния газ.
Шефът на енергийния регулатор отбеляза, че цената на тока ще бъде увеличена с по-малко от 1%.
Припомняме, че цените на парното и топлата вода ще бъдат с между 18 и 38% по-високи. Омбудсманът Мая Манолова възрази срещу поскъпването. Тя се аргументира с това, че преди три години цената на парното в София е била същата като днес, но тази на газа е била двойно по-висока.
На закрито заседание в петък КЕВР трябва да реши за цената на парното и тока за потребителите. Иван Иванов обясни, че повишаването на парното е в рамките на 20 до 24%. Единственото изключение е "Топлофикация"-Плевен, където поради грешка на самото ръководство на дружеството при предишно изчисление. По думите на Иван Иванов дори и след това повишение, цената в Плевен ще бъде с около 20 лв. по-ниска от тази в София.
Иван Иванов коментира изказването на омбудсмана, заявявайки, че е извинително, че Манолова не е компетентна по въпросите на енергетиката. Проблемът обаче бил, че е взела пишман експерти, които да я съветват. Шефът на енергийния регулатор обясни, че в рамките на две години са изчислили тежък проблем - по политически поръчки се повишавала цената на електроенергията, само и само да се запази цената на парното отопление в големите градове за социално спокойствие. Така, по думите на Иванов, 5.5 млн. граждани на България, които ползват парно отопление, са доплащали за парното на хората от София, Пловдив, Варна и други градове.
Иван Иванов е категоричен, че цената на топлинната енергия в момента е реална.
Той посочи, че призивът за оттегляне на решението на КЕВР е призив за нарушаване на закона. Решението на регулатора не зависело от фактори в България.
Иванов смята, че когато се говори, че повишаването е трябвало да стане от 1 януари, това е срещу интересите на българските граждани. 1 януари "Булгаргаз" поискали 13% увеличение. КЕВР приели 5%, за да предпазят хората от високи сметки на топлинна енергия в най-студените месеци.
анкета
Как ще ви се отрази поскъпването на природния газ?
Няма да го усетя 9.7%
Ще го преглътна 6.4%
Ще престана да ползвам газ 6.5%
Вярвам, че цените няма да се променят 4.0%
Очаквам всички цени да скочат 56.0%
Бюджетът ще закъса сериозно 17.4%
Comon Sense
на 10.04.2017 в 13:55:10 #2А ми то б другите градове няма централна отоплителна система, как така??? Как така 5.5 млн ползвали парно? ХА Ха Ха Пълно с некадърници в управлението на тази държава.
шемет
на 06.04.2017 в 12:13:10 #1Ама и тоя е един математик ... "Така, по думите на Иванов, 5.5 млн. граждани на България, които ползват парно отопление, са доплащали за парното на хората от София, Пловдив, Варна и други градове." От горното човек започва да се чуди, колко хора живеят в БГ??! Как така 5,5 млн. граждани са доплащали на София (около 2 млн.), Пловдив (около 0,7 млн.) , Варна (около 0,7 млн.) и други градове (??? млн.) ... Излиза, че имаме над 10 млн. ползващи парно ...??! Колко е населението на България??! Според НСИ сме по-малко!!! Ето заради такива умници, като Иван Иванов, "автентичната десница" умря.