Бизнесът настоя програмата за компенсиране заради високите цени на електроенергията да бъде продължена, тъй като и до този момент се наблюдават драстични разлики. Според изявлението на Васил Велев, АИКБ разликата е от 2 до 3 пъти в сравнение с цените на електроенергията в Западна и Северна Европа.

"Затварянето на предприятията ще бъде неизбежно", подчерта Велев, който заедно с други представители на бизнеса взе участие в заседанието на енергийната парламентарна комисия, където бе изслушан и служебният министър Владимир Малинов.

Васил Велев се противопостави на твърденията, че компенсациите надуват инфлацията, като обясни, че именно те я задържат, тъй като производителите не калкулират в стойността на крайния си продукт разликата в цените. Компенсациите държат бизнеса на България конкурентоспособен, утвърди Васил Велев.

Също така той посочи като възможна и приемлива граница 180 лв. за мегаватчас, сочейки, че изготвената през 2022 - 2023 г. програма в България е получила положителна оценка от страна на ЕС като добра и ефективна. "Искаме лесни, прости и бързи компенсации", настоя Валев.

От страна на енергийните ведомство Владимир Малинов увери, че намерението е именно да се запази прага от 180 лева на мегаватчас като "разумен".

Фондът за сигурност на електроенергийната система ще има необходимия ресурс за компенсация. Във Фонда в момента има 471 млн. лева, като ако от 1 юли бъде въведена компенсацията, ще е необходим ресурс от 230 млн. лева.

Предвиждат се приходи от 160 млн. лева допълнително във фонда от отчисленията от свръхпечалбите в енергетиката, които ще постъпят основно от държавните енергийни дружества и най-вече АЕЦ "Козлодуй", отчете председателят на фонда Диан Червенкондев.

Служебният енергиен министър обяви пред депутатите в комисията, че Министерският съвет е решил вчера да удължи програмата за облагане на свръхпечалбите в енергетиката до края на годината.