Бизнесът настоя програмата за компенсиране заради високите цени на електроенергията да бъде продължена, тъй като и до този момент се наблюдават драстични разлики. Според изявлението на Васил Велев, АИКБ разликата е от 2 до 3 пъти в сравнение с цените на електроенергията в Западна и Северна Европа.
"Затварянето на предприятията ще бъде неизбежно", подчерта Велев, който заедно с други представители на бизнеса взе участие в заседанието на енергийната парламентарна комисия, където бе изслушан и служебният министър Владимир Малинов.
Васил Велев се противопостави на твърденията, че компенсациите надуват инфлацията, като обясни, че именно те я задържат, тъй като производителите не калкулират в стойността на крайния си продукт разликата в цените. Компенсациите държат бизнеса на България конкурентоспособен, утвърди Васил Велев.
Също така той посочи като възможна и приемлива граница 180 лв. за мегаватчас, сочейки, че изготвената през 2022 - 2023 г. програма в България е получила положителна оценка от страна на ЕС като добра и ефективна. "Искаме лесни, прости и бързи компенсации", настоя Валев.
От страна на енергийните ведомство Владимир Малинов увери, че намерението е именно да се запази прага от 180 лева на мегаватчас като "разумен".
Фондът за сигурност на електроенергийната система ще има необходимия ресурс за компенсация. Във Фонда в момента има 471 млн. лева, като ако от 1 юли бъде въведена компенсацията, ще е необходим ресурс от 230 млн. лева.
Предвиждат се приходи от 160 млн. лева допълнително във фонда от отчисленията от свръхпечалбите в енергетиката, които ще постъпят основно от държавните енергийни дружества и най-вече АЕЦ "Козлодуй", отчете председателят на фонда Диан Червенкондев.
Служебният енергиен министър обяви пред депутатите в комисията, че Министерският съвет е решил вчера да удължи програмата за облагане на свръхпечалбите в енергетиката до края на годината.
stiliyan-bilchev
на 25.07.2024 в 19:31:57 #1Сърдитото комсомолче нали компенсира от ниска цена на труда, какво продължава да плаче? Ненаситни, неграмотни, но алчни "бизнесмени", които са си напазарували политици и колят и бесят. Дори да им направят тока безплатен, никой потребител няма да усети. Цени не падат, въпреки компенсациите от държавата. Естествено ще пострадат държавните енергийни предприятия, от които ще се вземат едни пари, за да се дадат на " бизнеса" . Държавната енергетика не е ли бизнес?