Българският енергиен министър Ива Петрова и министърът на енергетиката и природните ресурси на Република Турция Алпарслан Байрактар потвърдиха желание двустранното сътрудничество в сектора да бъде разширено в редица области в кратък срок. Те проведоха среща по време на визита на Петрова в Истанбул. За разговора им съобщават от пресцентъра на Министерството на енергетиката (МЕ).

По думите на Ива Петрова споразумението държавните компании на двете страни "Булгаргаз" и "Боташ" е изпълнило важна роля за гарантиране на сигурността на газовите доставки в период на безпрецедентна несигурност на европейските енергийни пазари.

По време на срещата бяха обсъдени възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в областта на енергийната свързаност, включително по отношение на развитието на регионалните енергийни коридори, които са от ключово значение за диверсификацията на доставките и укрепването на енергийната сигурност в Югоизточна Европа.

Диалогът между енергийните министерства на България и Турция протича конструктивно и е насочен към решения от взаимен интерес, които допринасят и за по-висока сигурност на доставките в региона, отчитат от българското ресорно ведомство.

Министър Петрова: До два месеца очакваме резултат от преговорите с "Боташ"

Министър Петрова: До два месеца очакваме резултат от преговорите с "Боташ"

Българската инфраструктура ще бъде използвана за транзит на количества природен газ за региона