Протестиращите миньори и енергетици решават в четвъртък дали да вдигнат продължаващите 13-и ден пътни блокади, съобщи БНР.

Към момента остават блокадите на АМ "Тракия", Прохода на Републиката и Подбалканският път.

Малко преди 12 ч. синдикатите на миньорите и на енергетиците проведоха среща, за която информират националното радио, БНТ и Нова телевизия. Синдикалните организации излизат с писмо декларация до Народното събрание, президентството, правителството, Европейската комисия и всички отговорни институции. Те отново настояват Териториалните планове за справедлив преход да бъдат изтеглени от европейските институции и да се преразгледат. Не отстъпват от позицията си, че важни условия в териториалните планове и в Пътната карта за климатична неутралност трябва да бъдат обсъдени, изяснени и след постигнат консенсус да се представят отново в Брюксел. Искат също спешно да бъде създадена енергийна стратегия на България.

Протестът на миньорите и енергетиците продължава вече 13-и ден

Протестът на миньорите и енергетиците продължава вече 13-и ден

АМ "Тракия" и Проходът на Републиката са блокирани

По думите на миньорите и енергетиците дали ще бъдат вдигнати блокадите на автомагистрала "Тракия" и Прохода на Републиката това ще стане ясно по обяд в утрешния ден, в който в парламента ще се дебатира по вота на недоверие срещу кабинета Денков/Габриел, иницииран от "Възраждане" и ИТН и подкрепен от БСП. От синдикалните им организации призоваха всички да подкрепят протеста, обявен за 12 октомври. Той ще се проведе от 18.00 часа в различни градове в България. Утре миньори и енергетици от Маришкия басейн очакват да получат широка обществена подкрепа, както в региона, така и на различни места в страната.

Обявеното в неделя събиране на подписи за започването на ефективна стачка в "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица изток 2" ще започне в понеделник - 16 октомври. Притестиращите настояват да бъде запазен пълният размер на социалните плащания в двете държавни дружества и да се гарантират приходите им.

Впоследствие от КНСБ излязоха с позиция, в която се подчертава, че правителствата от началото на тази година не са направили нищо за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост с искане за отпадане на изискването за намаление с 40% на емисиите от парниковите газове до 2026 г. в енергетиката в сравнение с 2019 г. Това бездействие на управляващите е поставило началото на протестите на 19 септември.

Настоява се за предоговаряне на териториалните планове и актуализиране на Интегрирания план в областта на енергетиката и климата в съответствие с пътната карта.

Подчертава се, че синдикатите ще продължат да настояват за отлагане на либерализацията на пазара на дребно. Премахването на регулираните цени за бита ще доведе до невъзможност на милиони битови потребители да плащат сметките си за електроенергия, предупреждава се в позицията.

КНСБ посочва, че забавянето на действията и липсата на активна комуникация с протестиращите създават опасност от ефективни стачни действия.

Синдикатът призовава политическите сили да не злоупотребяват за собствена изгода със страховете на хората.