Всеки месец руският газ поскъпва и за година и половина е поскъпнал 900%. По никакъв начин не може да се твърди, че руският газ е най-евтин. Това заяви пред Нова телевизия икономистът Георги Ангелов от Института за отворено общество.
По думите му руският газ ни източва, мачка бизнеса и домакинствата. Най-евтиният газ в Европа е в Испания, която се захранва с втечнен и азербайджански газ, посочи Ангелов.
Според него трябва да имаме договор за регулярни доставки.
Отделно имаме и азерски газ, който не си го получаваме. Трябва да се изгради газовата връзка с Гърция и това трябва да стане с всички усилия на държавата. Ангелов недоумява как така държавата не може да мобилизира силите си -" да изпрати оксиженисти, ако ще и армията" и да завърши този проект.
От своя страна главният секретар на БТПП Васил Тодоров отново направи заявка за подновяване на преговорите с "Газпром" и заяви, че не знае в какво се състои ясният план на правителството за газовите доставки.
Това, което забелязваме, е, че всяко ново нещо, което ни се предлага, е на нова цена, посочи Тодоров. Бизнесът се притеснява, че с новите договори отново ще получаваме руския газ, но натоварен и с цената на нови посредници. Доказателства за това обаче не посочи, а и не отговори на въпрос защо бизнесът продължава да настоява на договор с "Газпром" и то при едностранно спрени доставки.
БТПП настоя за възстановяване на отношенията с "Газпром". В момента правителството ни вкара в Параграф 22 - премиерът не отговаря на писмата на бизнеса и ги препращат към министъра на енергетиката и министъра на финансите. Въпросът е да имаме добра комуникация с премиера, настоя Тодоров.
Припомняме, спирането на доставките на газ за България и Полша се оказа първото, откакто руският президент Владимир Путин заяви миналия месец, че "недружелюбните" чуждестранни купувачи ще трябва да плащат на държавния "Газпром" в рубли вместо в други валути.
halo
на 29.04.2022 в 18:01:25 #10Разкарайте "умника" Тодоров. :
bajbor
на 29.04.2022 в 17:53:25 #9Жоро Ангелов да се назначи за шеф на Булгаргаз или направо министър на енергетиката - и то веднага. Нямам търпение с тия неговите листчета дето размята из студията да ми свали цената на газа - директно получава шише ракия за добре свършената работа Даже не знам как не са го забелязали досега - цял ден се говори за поскъкване , а този човек има решение
bravebg
на 29.04.2022 в 14:45:20 #8volume на 29.04.2022 в 10:47:45 Ясно е че щетата е и за продавача, но смятам, че е по-сериозна за купувача в конкретния случай. Просто обемите, които консумират Сърбия и Унгария са доста малък процент от общото количество газ, което Русия продава. Относно курса и аз това се чудих, дали определят курса на евро/лев спрямо останалите валути, но по-скоро мисля, че самите борси регулират според търсенето и предлагането съответния фиксинг. Нашата централна банка заради борда всъщност е ограничена да провежда монетарна политика на пазара, с което е ограничена да влияе и на курсовете на валутите - купува се само с решение на валутния съвет. Аз лично не виждам как това може да ни помогне. Това е допълнителна конфронтация, която ще изостри отношенията ни не само с Русия, но и с други държави и в крайна сметка не би постигнала нищо. За мен най-логично е да минем към плащане каквото са указали Руснаците и да си работим по алтернативите. Да не говорим, че и газа там е по фиксиран курс, доста по-нисък от текущите борсови цени. Като и ако имаме 100% готовност за алтернативите с подписани договори и изградени методи на доставка и гаранции, че цената няма да е по-висока..... на тоя договор ще му намерим цаката....
NaskoZashtoto
на 29.04.2022 в 12:11:15 #7Колкото до Испания, част от газа който внасят е по дългосрочен договор с Алжир, който смъква средната цена при тях.
NaskoZashtoto
на 29.04.2022 в 12:07:13 #6Поскъпна всичкия газ, без значение къде се добива. Борсовата цена е еднаква, разликите идват от транспорт и посредници. По-евтин е само газът по дългосрочен договор, но дългосрочния договор е политически обвързващ и затова опасен. Иначе казано каквото се печели в икономически план се плаща в суверенитет. Другото е словоблудство и еквилибристики.
no-noi
на 29.04.2022 в 11:13:59 #5Изглежда че е прав експерта ама истината не точно такава
bravebg
на 29.04.2022 в 10:34:33 #4volume на 29.04.2022 в 10:06:03 Може да поискаме да се плаща в левове (за курса не съм сигурен заради валутния борд). Това е възможно ако се приеме закон. Договор не може да противоречи на държавен закон. В този случай може да се пледира, че или клаузата от договора е нищожна или целият договор става нищожен.... Иначе с тоя ход ще прецакаш повече държавите крайни потребители на газа - в случая мисля че са Сърбия и Унгария.... и отделно ще повишиш търсенето на алтернативен газ...
BGanio
на 29.04.2022 в 09:34:29 #3Не ние и Полша спряхме нещо - спряха ни го! Хайде да бъде точни! И аз мисля, че трябваше да се подходи по-умно и стратегически към този проблем и то на ниво ЕС, но това е друга тема, а ние, като особено засегнати, трябваше вероятно да сме по-активни в търсене на такова общоевропейско решение и отговор на Путин. Да се отървем от руския газ и зависимост е нещо прекрасно, но сега сме принудени да го правим в спешен порядък.
oktavian
на 29.04.2022 в 09:20:50 #2Всяка цена която ще платим за да се отървем от руски диктат и газов рекет си заслужава! Европа се отърсва от отровната плесен на руската енергийна зависимост! Това е новото бъдеще на континента, в което бъдеще Русия няма никаква друга роля, освен на лош и порочен търговски партньр, и подпалвач на войни! Тази и роля не я определи друг, а самият руски пожизнен диктатор Путин!
rosstrollnadzor
на 29.04.2022 в 09:00:49 #1Саше, празна русофилска главо, поляците си добиват газ в Норвегия бре. Имат си лицензи, имат си сондажи, помпат си оттам. Много неграмотна опорка Саше, пробвай пак!