Изпускаме влака и е много важно правителството да се активизира, да свърши огромна работа и да подобри работата си по плановете за въглищните региони, за да може да започнат плащанията по Фонда за справедлив преход. Toва заяви Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) на кръгла маса на тема "Разгръщане на потенциала за зелена икономическа трансформация във въглищните региони на България".

Владимиров поясни, че средствата от Фонда биха били достатъчни за трансформация на регионите не само под форма на обученията, но инвестиции в динамично развиващи се отрасли, да наема работниците, които ще загубят работните си местя, тяхната интеграция да е лесна и да не създава пречки пред бизнеса.

Освен това трябва да се насърчат чрез средствата регионалните иновации, да се насърчат високотехнологични отрасли, настоя експертът.

По думите му трябва да се насърчи развитието на малкия и среден бизнес от средствата от Фонда за справедлив преход.

Мартин Владимиров обясни, че руската инвазия в Украйна поставила много ясна дилема пред политиците - какъв курс да изберат напред за икономическа трансформация и преход в енергийния сектор към ниско въглеродно бъдеще. Трябва да се види как заедно, заинтересованите лица можем да подобрим бъдещето на въглищните региони и как да се развиват като икономически конкуренти в цяла Европа, настоя Владимиров.

От своя страна депутатът от "Продължаваме промяната" и бивш председател на Комисията по енергетика в Народното събрание Радослав Рибарски добави, че хората от въглищните централи не са видели нищо в плановете за справедлив преход и това им дава голяма несигурност. Хората не искат да им търсим ние работа, а те искат да предпочетат едно работно място пред друго, посочи Рибарски.

По-големи производства биха дали на хората по-голяма сигурност. Ако такъв тип инвестиции започнат да се случат, те ще видят, че нещо в държавата се случва, посочи Рибарски. По думите му плавно трябва да се извърви пътя и да не се говори за загуба на работни места. Виждайки, че нещо ще се случи след 10 години, това не дава спокойствие на хората, а те искат да видят какви инвестиции ще бъдат направени в техни региони. Регионалните приоритети липсват, липсата на доверие също е ясна на всички, датата на затваряне на въглищните региони също плаши обществото, изброи депутатът.