При инвестирани до момента над 3 милиарда лева в проекта АЕЦ "Белене" и оборудването, което стои на площадката, не знам кой би поел отговорност нищо да не се предприеме.
Това заяви пред bTV енергийният министър Теменужка Петкова в коментар на доклада на БАН във връзка с проекта "Белене".
Нейното тълкуване на доклада на БАН е: "Това, което БАН прави като извод в доклада, е, че най-лошият сценарий е, ако нищо не се предприема".
Според нея не се изключва нито един вариант, а без "Росатом" този проект няма как да бъде реализиран. "Все пак "Росатом" е конструктор на проекта, те са производители на това оборудване и без "Росатом" много трудно бихме направим каквото и да било", заяви Петкова.
По думите й, БАН смята, че продажбата на оборудването трябва да бъде последната опция, която трябва да бъде разгледана. "Предишното старо оборудване за проекта АЕЦ "Белене" беше върнато обратно на руската страна и беше продадено за жълти стотинки", припомни тя.
"БАН не разглежда вариант, в който ще се наложи допълнителна инвестиция от страна на държавата. Ние разполагаме с най-ценното за този проект - с площадка, която е лицензирана, с оборудване, което сме платили, и с нотификация на проекта", подчерта Петкова.
Максималната сума за разходите по този проект е 10,5 млрд. евро, според БАН, цитира Петкова. Отделно от това БАН казва, че лихвата трябва да е под 4,5%, а съотношението дълг - собствен капитал да е 70:30", поясни министърът.
"БАН определено казва, че има варианти, в които проектът е финансово жизнеспособен", изтъкна тя.
Енергийният министър поясни, че БАН разиграва няколко сценария. Единият е с максимален размер на разходите, с лихва над 4,5% и съотношение дълг - собствен капитал, различно от това, което БАН посочва. При него са разиграни 90 комбинации. "Когато разходите са максимално завишени, тогава проектът е финансово нежизнеспособен в нито една от 90-те комбинации. Но в другите сценарии се оказва, че проектът е финансово жизнеспособен", разясни Петкова.
Ако започнем изграждането на АЕЦ "Белене" през 2019 г., тя ще бъде готова през 2028 - 2029 г., стана ясно още от думите на енергийния министър.
Съхранението на атомното оборудване е на площадката на АЕЦ "Белене". По думите на енергийния министър това не изисква кой знае какви инвестиции или специални знания и умения.
"За да бъдем абсолютно сигурни, че то ще се съхранява по начин, който ще гарантира неговото качество, НЕК ще подпише договор с "Атомстройекспорт", който да ни гарантира, че те ще правят преглед и надзор по отношение на съхранението на оборудването", посочи енергийният министър.
Тя не приема твърденията на бившия енергиен министър Румен Овчаров, че оборудването за АЕЦ "Белене" стои под открито небе. "Оборудването се съхранява, както е разписано в стандартите на заводите производители, така че опасенията са напълно неоснователни", зави Петкова.
Според нея има вариант да се използват реакторите или единият от тях за седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това трябва да бъде следващ вариант, ако първият не се реализира успешно, заяви Петкова.
58eng
на 01.12.2017 в 21:54:15 #4А идеално,Васко енергетик! Кажи Васко,ако си вътре в нещата ,как стои въпроса с натоварването на новата мощност и има ли нужда от нея?
Арахангел Михаил
на 30.11.2017 в 11:31:51 #3Георгиев, ти си от онези 80-те процента на твоя съратник депутатина. Как Белята ще произвежда ток за 3-4 стотинки на кВчас, ти не си в час! Сега не сме във времето на ТатовизЪма, сега е 2017-та. А токът от БелЯне ще бъде по-скъп и от този на възобновяемите фотоволтаици и перки! Но ти си червен духач и слуга на енергийните комунистически мафиоти! Срам за теб и напускай България. Във Ватенкастан имат мно-о-ого земя, ще те приютят, вЕрвам....
Цепеница
на 21.11.2017 в 14:02:12 #2"това е толкоз просто и логично " !!!! коя нормална фирма от областта на ядрената енергетика би се занимавала с подобни допотопни "реактори" ?? къде си ювиги кане КРУМ , да се запознаеш с р. овч. , с "младия милиардер " гоце и още цяла плеяда крадци и национални предатели ?
Кастело Белведере
на 21.11.2017 в 13:16:20 #1Какво има толкоз да се чудят. Къде отива старото желязо? За скрап. И като за обица на ухото: повече никакъв алъш-вериш с ненадеждните северноазиатци.