Задълженията, които има "Топлофикация София", са в размер на 147 млн. лева към "Булгаргаз". Това заяви новоизбраният изпълнителен директор на дружеството инж. Александър Александров след изслушване от постоянната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране в Столичния общински съвет.
Той поясни, че тази сума включва в себе си и 50 млн. лв. авансова фактура за ноември, но не и задълженията в размер на 596 млн. лв. към Българския енергиен холдинг.
По думи на Александров в момента "Топлофикация София" е в относително стабилно финансово състояние. Той обясни, че задачата им занапред е то да се подобри още повече и дългът да започне да се погасява. За целта Александров изтъкна няколко ключови елемента - диверсификация на доставките в две посоки - доставките на газ и диверсификацията през RDF технологията, както и критичен преглед на всеки разход с цел целесъобразно разходване на средствата.
Според него само по този начин дружеството може да бъде стабилизирано и трендът да се обърне в положителна посока.
Дружеството планира да модернизира производството на енергия, като крайната задача е да се произвежда комбинирана енергия - топлинна и електрическа. За целта се предвижда да бъдат пуснати нови 300 мегавата мощности.
"Съоръженията, които сега се експлоатират от дружеството са от миналия век. Те са с технология, която е с по-нисък коефициент на ефективност", обясни инж. Валентин Терзийски, член на новосформирания надзорен съвет в дружеството.
Очаква се проектът да се осъществи до 4 години.
Терзийски съобщи и че в края на 2020 г. трябва да стартира процедурата за избор на мениджмънт и самото техническо изпълнение да продължи до края на 2024 г. Инвестицията ще за близо 500 млн. лв.
Той обясни, че ще се търси възможност външна фирма да поеме продажбата на електрическа енергия.
От ръководството увериха, че няма да има проблеми с отоплението през зимния период и няма опасност "Топлофикация" да обяви несъстоятелност.