"ТЕЦ Марица изток 2" превишава екологичните норми за серен диоксид, а България нарушава европейското законодателство, позволявайки това, констатира Съдът на Европейския съюз.
Решението на Съда на ЕС е знак какви трябва да са политиките ни по отношение на енергийния преход. Това заяви пред БНТ Меглена Антонова от Грийнпийс относно становището на ЕС за ТЕЦ Марица Изток 2.
Това е победа за правовата държава, убедена е тя. Когато се гледа замърсяването на въздуха трябва да се гледат всички въглищни централи. Между 2016-2020 г. продължава да има много сериозно замърсяване в региона, изтъкна Антонова. Това са смъртни случаи, респираторни заболявания, сърдечно- съдови заболявания.
Не е нужно автоматично да се затварят въглищни централи, според нея. Но не трябва да се бавим с намаляването на емисиите. Енергийната независимост не означава само въглища, каза Антонова. Трябва да има яснота за хората и пътна карта за Мариците, според нея.
Антон Атанасов, КНСБ, е убеден, че решението на Съда на ЕС няма да повлияе на намерението ни за предоговаряне на ПВУ. Над 1 милиард лева са инвестициите там за серопочистващи инсталации, по думите му. Нещата не са толкова страшни, каза той. Атанасов се надява справедливият преход да бъде наистина справедлив и никой работник да не остане без работа и уточни, че ТЕЦ-овете са спасили икономиката ни миналата година.
Изграждането на фотоволтаици не е евтино, по думите му. Енергийната сигурност на страната е национална сигурност, каза синдикалистът. Нямаме план колко ВЕИ ще изградим и как ЕСО ще ги присъедини към енергийната система. Ние вече не изпълняваме плана за намаляване на емисиите, смята той. Нека оставим хората в тези региони да работят спокойно, настоя Атанасов.
Делото в Европейския съд се заведе след разрешителното за работа, което "ТЕЦ Марица изток 2" получи в края на 2018 г. То даде право държавната въглищна централа да изхвърля почти двойно над разрешеното количество серен диоксид. Екологичните организации "Грийнпийс" - България и "За Земята" заведоха дело в Старозагорския административен съд, което продължи във Върховния административен съд. Съдът в Стара Загода отказа да отмени разрешението на централата да работи безсрочно, без да спазва законовите норми за вредни емисии. ВАС потвърди, че "ТЕЦ Марица изток 2" замърсява въздуха както в България, така и в Гърция, но заключи, че от страна на адмнинистрацията не са необходими действия, тъй като замърсяването на територията на съседна държава не е "значително".
zhelyazko-zhelyazkov-Ri5m15Ua
на 13.03.2023 в 18:05:55 #2Делото е заведено от Грийнпийс България и от За земята. Та тези загрижени за нашето здраве и чист въздух вместо да дават хиляди евро за дела които погубват страната ни да ги бяха дали да засадят дървета. Колко от тези така наречени еколози са засадили поне едно дърво? Но в това няма далавера, дървото трябва да расте с години . Не съм чул някой от тези да се противопоставил на изсичането на горите.
halo
на 13.03.2023 в 11:34:24 #1Озеки,