Службата за прилагане на финансови санкции (OFSI) към министерството на финансите на Великобритания издаде временен лиценз, позволяващ на компании да продължат дейността си с "Лукойл Интернешънъл".
Компанията притежава чуждестранните активи и в България, съобщава "Ройтерс".
Лицензът е валиден до 26 февруари и разрешава извършването на плащания и други сделки при определени условия, като се подчертава, че средствата, дължими към "Лукойл", остават замразени.
Припомняме, че на 20 ноември стана ясно, че властите във Великобритания са разширили санкционното изключение, позволяващо операции на "Лукойл" в България, за още две дъщерни дружества.
Става дума за "Лукойл Ейвиейшън България" ЕООД и "Лукойл - България Бункер"ЕООД.
Лицензът, издаден на 14 ноември, ги обхваща със срок до февруари.
На 14 ноември 2025 г. Британската служба за прилагане на финансови санкции (OFSI) издаде Общо разрешение INT/2025/7895596, което позволява продължаване на дейността на "Лукойл България" ЕООД и "Лукойл Нефтохим Бургас" АД (наричани заедно "Лукойл България") - дъщерни дружества на ПАО "Лукойл", се казва в позиция на службата.
САЩ издадоха общи лицензи, разрешаващи транзакции, свързани с определени структури на "Лукойл" в България, петролни услуги и други транзакции, свързани с Каспийския тръбопроводен консорциум.
Друг лиценз разрешава на компаниите да водят преговори с "Лукойл" за закупуване на чуждестранните им активи. Тези мерки са в сила до 00.01 часа източноамериканско време на 29 април 2026 г.
С този лиценз се отвори пътят към преговори за евентуална продажба на чуждестранните активи на "Лукойл".
През април 2026 г. отново ще поискаме дерогация за "Лукойл". Това заяви премиерът Росен Желязков.
USD
CHF
EUR
GBP