Учени обявиха, че са разрешили един от най-големите спорове в медицината, след като мащабно проучване е установило, че антидепресантите работят.
Проучването, което е анализирало данни от 522 клинични изпитвания, включващи 116 477 души, е установило, че 21 общи антидепресанта са били по-ефективни при ограничаването на симптомите на остра депресия в сравнение с палиативните лекарства.
Ала то показва и големи различия в ефективността на всяко лекарство.
Авторите на доклада, публикуван в авторитетното медицинско сп. Lancet, изтъкват, че много повече хора биха могли да се възползват от лекарствата.
През 2016 г. е имало 64,7 млн. предписания за лекарства в Англия - повече от два пъти повече от 31 млн. през 2006 г., но имаше дебат за степента на тяхната ефективност, като някои клинични изпитвания са показали, че не са по-добри в сравнение с плацебо (лекарства без истински лечебен ефект, изписани, за да успокоят пациента).
Кралският колеж на психиатрите посочва, че проучването "прекратява споровете за антидепресантите".
Така нареченият метаанализ, който включва непубликувани данни в допълнение към информацията от 522 клинични изпитвания, включващи краткосрочно лечение на остра депресия при възрастни, е установил, че антидепресантите са били по-ефективни от плацебо.
Проучването е установило, че те варират от това да бъдат от една трета по-ефективни от плацебо до повече от два пъти по-ефективни.
Водещият изследовател д-р Андреа Киприани от Оксфордския университет изтъква пред БиБиСи: "Това проучване е окончателен отговор на дългогодишен спор за това дали антидепресантите работят за депресията."
"Установихме, че най-често предписваните антидепресанти работят за умерена до тежка депресия и смятам, че това е много добра новина за пациентите и клиничните специалисти", допълни експертът.
Най-ефективните антидепресанти са следните: агомелатин, амитриптилин, есциталопрам, миртазапин, пароксетин.
Най-малко ефективните антидепресанти са: флуоксетин, флувоксамин, ребоксетин, тразодон.