Глад, срам и лишени от дом: бедността превзема най-богатата държава в света.
Над 40 милиона души в САЩ живеят под прага на бедността, два пъти повече, отколкото преди петдесет години. Това може да се случи много бързо с всеки американски гражданин, представя в свой материал Дойче Веле.
Много хора в Съединените щати изпадат от мрежата за социална сигурност. В структурно слабия минодобивен район на Апалачите вече е почти нормално хората да пазаруват с купони за храна.
А тези, които губят дома си, често нямат друг избор, освен да живеят в кола. В Лос Анджелис има толкова много бездомни хора, че организации за подпомагане започват да строят малки дървени колиби, за да им осигурят покрив над главите.
Броят на бездомните деца също нараства драстично, достигайки 1,5 милиона, три пъти повече, отколкото по време на Голямата депресия през 30-те години.
В края на годината, специалният докладчик на ООН за крайната бедност Филип Oлстън заяви след посещението си в САЩ, че всеки осми американец е под прага на бедността.
"Американската мечта бързо се превръща в американска илюзия. Това се дължи на факта, че сега в САЩ хората имат най-малко възможности да вдигнат своя социален статус в сравнение с всяка друга богата държава в света. С огромно благоденствие страната се отклонява от основния си ангажимент към правата на човека", допълва Oлстън.
Unabomber
на 10.01.2020 в 02:39:19 #2Аз ще съм последния който ще тръгне да защитава краварите, ама е малко тъпо да се правят манипулативни сравнения в абсолютни стойности. Какво значи "Броят на бездомните деца също нараства драстично, достигайки 1,5 милиона, три пъти повече, отколкото по време на Голямата депресия през 30-те години"? Ами по времето на голямата депресия населението на САЩ е било 100 милиона, значи въпросните "три пъти" съотнесени към броя на населението са кажи-речи същия процент като през голямата депресия.
chafeto
на 09.01.2020 в 11:15:11 #1В Лос Анджелис има толкова много бездомни хора, че организации за подпомагане започват да строят малки дървени колиби, за да им осигурят покрив над главите. ****************************************** Скоро гледах един репортаж от ЛА. Една улица, а по нея, палатки, кашони, черги и не се вижда края. Все едно си в Калкута. В Детройт, където гледката е направо апокалиптична 90 000 човека живеят без течаща вода. В сателитните градове положението е същото. И източниците на тази информация не са руски или ирански. А иначе още преди години една приятелка, живееща там от поне 20 години, ми разправяше, че има много пенсионери, които мизерстват и хора с под 10 000$ годишен доход