Вид папрат влезе в книгата на рекордите на Гинес за това, че има по-дълго ДНК от всяко друго живо същество на Земята. Това предават от BBC.

Папратът, известен с латинското име Tmesipteris oblanceolate, принадлежи към първична група растения, еволюирали много преди динозаврите да стъпят на Земята. Той се среща само в Нова Каледония и още няколко съседни острова в Тихия океан, където расте по стволовете и клоните на тропическите гори.

Като част от проучване, публикувано в списание iScience, международни изследователи са извлекли генетичен материал от екземпляри, събрани в Нова Каледония. Установено е, че папратът има рекорден размер на генома със 160 милиарда базови двойки ДНК. Генетичният материал или т.нар. геном на растението може да достигне около 100 метра, ако бъде разплетен и сложен в една последователна линия. За сравнение, човешкият геном съдържа около 3 милиарда базови двойки и би се простирал на едва 2 метра.

Това е най-дългият геном, който някога е бил откриван сред всички организми, които живеят на тази планета, заяви д-р Илия Лейч от Кралските ботанически градини в Лондон.

Към момента папратът вече има три световни рекорда на Гинес за най-голям открит геном в света, за най-голям геном на растение и най-голям геном на вид папрат.

"Мисълта, че тази безобидна на вид папрат може да се похвали с 50 пъти повече ДНК от човешката е смиряващо напомняне, че все още има толкова много неща за царството на растенията, които не знаем, и че рекордьорите не винаги са най-ефектните външно", коментира Адам Милуърд от Световните рекорди на Гинес.

Все още е мистерия защо някои организми имат по-богати геноми от други, но има теории, че е свързано с функциите на растението или животното, като това може да повлияе на риска му от изчезване като вид.

Допълнително, геномът представлява пълният набор от ДНК информация в рамките на една клетка, необходима за развитието и растежа на едно живо същество.

Има много вариации в размера на генома, като в животинското царство някои от най-големите геноми включват някои белодробни риби и саламандри с около 120 милиарда базови двойки.

Биосферните паркове на България - фотографии улавят хармонията между човека и природата

Биосферните паркове на България - фотографии улавят хармонията между човека и природата

На 3 ноември отбелязваме Международния ден на биосферните паркове