Над 18 млрд. лева е финансовият израз на подкрепата, която България е получила от Европейския съюз до момента. Това обяви във Варна евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, съобщават от партийния пресцентър. Той уточни, че това са средствата, които са инвестирани в икономиката и инфраструктурата на страната ни, в развитието на конкурентоспособен бизнес, в нови възможности за обучение и стаж на младите хора.

Емил Радев е уверен, че с страната ни ще достигне средноевропейските нива както по отношение на конкурентоспособността, така и по отношение на доходите. Това може стане с незаменимата подкрепа на Евросъюза.

Относно процедурата за влизане в Еврозоната, Емил Радев обясни, че всяка държава-членка, която иска да въведе еврото, трябва да отговаря на определени критерии - от финансова стабилност и дефицит до трайни реформи.

По думите на евродепутата е дошъл моментът България да кандидатства за чакалнята на Еврозоната. Ще поискаме процедурата да се задейства в рамките на около година. Радев коментира, че последните макроикономически показатели сочат, че страната ни покрива стандартите.

Евродепутатът открои сред ползите от членството на страната ни тежестта, която Обединена Европа има при преговорите по редица въпроси с международно значение като сигурността, борбата с тероризма и организираната престъпност, цената на енергоизточниците и други.

По думите на Емил Радев престъпността и измамите придобиват трансгранични измерения. Затова борбата с тях изисква общоевропейски отговор, какъвто например е Европейската прокуратура. Страната ни е сред 16-те членки, обединили усилия в тази структура. Те са решени да се борят с измамите с евросредства и ДДС. Евродепутатът изрази надежда този обхват да се разшири и да се включат обществените поръчки с европейско финансиране.

Радев подчерта, че страната ни спазва отговорно задълженията си като член на ЕС. Според него понякога несправедливо сме сочени с пръст. През последните 5 години сме покрили всички технически критерии за Шенген, но въпреки това още не сме член на пространството, коментира евродепутатът.

Той е недоволен от двойния стандарт в ЕС и посочи като пример, че България и Румъния остават обект на мониторинг в областта на правосъдието и вътрешната сигурност, макар че проблеми с корупцията и върховенството на закона има във всички държави-членки. Именно затова настояват да се въведе общ европейски мониторинг.

Той коментира, че Европа в момента е на кръстопът. Евродепутатът изброи причините за това - икономическата криза, мигрантската вълна и терористичната заплаха, която надвисва над всички европейски държави. Според него изборите и в Холандия, и във Франция са показали ясно, че Европа няма да се поддаде на популистите. Идеята за Обединена Европа продължава напред, но европейските граждани очакват реформи, очакват по-бързи и решителни действия, заключи евродепутатът.