От десетилетие насам нарастващото геополитическо напрежение е надвиснало като дамоклев меч над Европейския съюз: финансовата криза от 2008 г., бежанската криза, украинския конфликт, Брекзит, избирането на Доналд Тръмп в Белия дом, което кара Брюксел и Вашингтон да заемат диаметрално противоположни позиции по много въпроси. Това ударно връщане към геополитическата действителност се изразява конкретно в безпрецедентно покачване на напрежението между Запада и Русия след края на Студената война.
Въпреки това, комбинация от три фактора би позволила на европейците да намерят, по един положителен начин, пътя на собствената си съдба, в известен смисъл "един голистки път", между Запада и Изтока, прогнозира фрeнският всекидневник Le Figaro.
Първо , "атлантическите революции" на Вашингтон и Лондон дават възможност на европейците да управляват собствената си съдба, включително и в областта на сигурността. След това, избирането на Еманюел Макрон, което възпря популистката вълна в Европа, както и вероятното преизбиране на Ангела Меркел за канцлер през септември тази година, ще дадат на Европа двигателят, който й липсваше: солидна френско-германска двойка. И накрая, Русия, която успя да защити стратегическите си цели в Украйна и Сирия, вече разбира, в навечерието на президентските избори през 2018 г., че една силна външна политика трябва да се основава и на солиден икономически растеж.
През май Ангела Меркел каза същото след срещата на върха на Г-7 в Таормина: " Времената, в които можехме изцяло да разчитаме един на друг, отчасти са отминали. Ние, европейците, наистина трябва да вземем съдбата си в свои ръце." Избирането на Еманюел Макрон също даде нов импулс на Европа, лансирайки така чаканите от Берлин реформи и приемайки Владимир Путин във Версай за нови разговори с нашия руски партньор.
От друга страна, обнародваните на 2 август от САЩ санкции срещу Русия, убедихa европейците, че трябва да бъде определена нова стратегическа насока. Въпреки мнението на Брюксел, Вашингтон предприе поредица от санкции, които биха могли да засегнат европейските компании. Тези нови санкции ще позволят на Вашингтон да налага глоби, банкови ограничения и да отхвърля покани за търг от чужбина на европейски компании, които ще участват в изграждането на руски газопроводи или които ще използват долара като валута при сделки с Русия. Де факто, тези санкции биха забранили на европейските компании, ангажирани с инфраструктурни проекти в Русия, да продължат дейността си в Съединенитe щати.
Франция, вече попарена от санкциите срещу BNP Paribas, която заради неспазване на американските санкции за търговия със Судан, Иран и Куба, трябваше да плати 9 милиарда евро на финансовото министерство на САЩ през 2014 г., има да защитава интереси. Вашингтон използва санкциите като извънтериториално законодателство в ущърб на европейските компании и в полза на американските интереси. Тези нови санкции са насочени към редица европейски енергийни компании, както и газопроводни проекти като "Северен поток 2". Финансиран частично от Engie, "Северен поток 2" трябва да доставя руски газ до Европа през Германия, докато американците планират да изнасят шистов газ на по-висока цена в Европа.
В този контекст Европейският съюз, под ръководството на френско-германската двойка, трябва да намери пътя към един откровен и конструктивен диалог с Москва, с която споделяме многобройни политически, икономически, търговски и енергийни интереси, както и да улесни инициативите в тази посока.
Първоначално възобновяването на този диалог може да се осъществи по повод срещата на върха "ЕС - Русия", която ще приеме пътна карта за конкретни проекти за създаването, както навремето обяви Жан Моне, на солидарност де факто. Тази солидарност "де факто" би обхванала реализацията на съвместни енергийни проекти, но също и сътрудничеството на хранително-вкусовата промишленост и космическата индустрия. В този контекст би следвало ЕС да бъде благоразположен към търговското сътрудничество, което в момента е в ход, като Северен поток 2 и Ямал, и да не подчинява реализацията им на чисто политически съображения.
На второ място, руско-европейските отношения могат да бъдат доразвити с провеждането на нова Конференция за сигурност и сътрудничество в Европа, която през 1975 г. е била в основата и на перестройката. Конференцията, която би могла да се проведе в Хелзинки, както и първата, може да разгледа въпроса за споразумение за свободна търговия ЕС - Русия и сътрудничество в сферата на сигурността. Брюксел и Москва могат да подпишат нов Заключителен акт от Хелзинки, който ще позволи да се завърши на сигурно и спокойно изграждането на практическа солидарност в едно общо географскo пространство, простиращо се от Брест до Владивосток.
Превод: Петя Михайлова
58eng
на 21.08.2017 в 23:41:01 #13Коми,както няма и визи,що не вземеш да отидеш,а? Свят ще видиш,човек мофе да станеш,а боя ще т и е бонус
hmmm
на 21.08.2017 в 21:18:30 #12Сульо това е само част, а ти си един грантов помияр който получава няакви центове за коментар, но както винаги не искаш да кажеш за КАКВО се плаща и ТРЯБВА ЛИ да се плаща. Май набързо си забрави "ценностите", що тъй? Нещо цвета на текста сега сигурно ти пречи? За пореден път ще го напиша такива помияри сте за бой, а след това за ушите и в съда да си доказваш доходите. И ще им кажа и че аз съм те бил, та от "НПОто" или фондацията набързо да се разграничат от теб като вземеш да цивриш.
hmmm
на 21.08.2017 в 17:54:39 #1158eng искаш я ти, я виж колко пари плащат на такива глисти кат теб да я искат, и това само част и то формалното https://i1.wp.com/theduran.com/wp-content/uploads/2016/08/2.jpg https://i2.wp.com/theduran.com/wp-content/uploads/2016/08/3.jpg https://i1.wp.com/theduran.com/wp-content/uploads/2016/08/4.jpg https://i2.wp.com/theduran.com/wp-content/uploads/2016/08/5.jpg https://i1.wp.com/theduran.com/wp-content/uploads/2016/08/6.jpg https://i1.wp.com/theduran.com/wp-content/uploads/2016/08/7.jpg ... и т.н.
58eng
на 21.08.2017 в 04:15:30 #10Имтересно защотогава искат пак Меркел?
dakl
на 20.08.2017 в 18:38:26 #9При властвуващия в Европа политически елит това ще бъде трудно макар и не невъзможно, защото европейските общества са потресени от варварството на "гостите" които им поканиха техните досегашни управници!
dddddd
на 20.08.2017 в 14:55:24 #8000BR на 20.08.2017 в 14:22:53 Демонстрация на долнопробно руско и съветско възпитание. Браво, другарю, почти докарваш простотията на Лавров.
dddddd
на 20.08.2017 в 13:43:57 #7От десетилетие насам нарастващото геополитическо напрежение е надвиснало като дамоклев меч над Европейския съюз: финансовата криза от 2008 г., бежанската криза, украинския конфликт, Брекзит, избирането на Доналд Тръмп в Белия дом, което кара Брюксел и Вашингтон да заемат диаметрално противоположни позиции по много въпроси. Статията е пълна с безмислици, грешни препратки и най-вече изводи. "Нарастващото" геополитическо напрежение не е по-голямо отпреди 10, 15, 20 години. Преди 20 години още се водеше война в Европа, а малко по-късно имаше военни конфликти в Ирак и Либия. Това геополитическо напрежение няма нищо общо с финасовата криза от 2008, нито пък с Брекзит. Абсолютни бръщолевения на автора, който няма да се учудя, ако се казва Анатолий. Избирането на Доналд Тръмп е много по-малко шокиращо от избирането на Обама. Особено заради предсказанията на любимата на бат наско Ванга, че московия ще свърши при американски черен президент. Статията продължава с небивалици, като основната теза е, че ЕС и Русия трябвало да се обединят срещу САЩ и Британия?
posredstven
на 20.08.2017 в 12:20:07 #6За да стане това Европа трябва да обезглави продажните си политици - марионетки. Ние вече започнахме , като се отървахме от едно чучело дето се мислеше за президент , и не бе назначено от хората . Сега остана да премахнем управлението на СИК , и всички негови разклонения по места, без значение как са се прекръстили. Едва тогава Русия може да подаде ръка на по малкия си брат.
stefan-georgiev
на 20.08.2017 в 12:02:26 #5А БЕ ТИ сигурно си ветеран. Ама от тайфата на продажниците, келепирец някакъв гониш! Или си тъпанар, защото иначе би прозрял истината, А тя е ясна иза децата! КРАВАРИТЕ искат да лапнат целия свят ама ще им преседне!!! Аз много се чудя на руснаците защо ги возят като тюфлеци до М.К.С ЧЕ даже им я направиха!
willow-montenegro
на 20.08.2017 в 11:40:13 #4Няма "фили",няма "фоби",без Русия ЕС е осакатен и обратно ,без ЕС Русия "шкандибает",но САЩ,прави всичко възможно това да продължава!
hmmm
на 20.08.2017 в 11:26:07 #3Мании, поредният спортен смехоран се изказал. Смешко, руснаците си спазват договорите повече от всеки друг, иначе нямаше да имаш, ни ток, ни бензин, ни газ, ни туризъм ни нищо. За Крим въпросът е отдавна приключен, мошеш да църкаш докато оглупееш съвсем, но си е руски, оформен документално по всички правила, колкото и да не ти харесва и да не признаваш референдума по чужда команда. А сега за ЕС и другите. Отиди виж какво значи дерогация и дали не я ползваме за почти всяка директива, да не споменавам за разширяването и ротацията на натото. Та ти не искаш да спазваш една норма за шум в курорта, която е записана в закона, а си тръгнал да се правиш на "цивилизован", келеш недоклатен от циганите.
Ветеран
на 20.08.2017 в 10:52:40 #2Какви договори с Русия, тя не ги спазва! Първо да върнат Крим, да прекратят въоръжената си агресия в Украйна и тогава да се помолят на цивилизования свят да разговаря с тях.
dddddd
на 20.08.2017 в 10:34:23 #1Заключителен акт от Хелзинки, който ще позволи да се завърши на сигурно и спокойно изграждането на практическа солидарност в едно общо географскo пространство, простиращо се от Брест до Владивосток. Подходящ финал за един изключително глупав анализ.