Днес в Европейския парламент е приета резолюция, с която се защитават правата на българите и гражданите на останалите страни от ЕС, които живеят във Великобритания, докато протичат преговорите за Брекзит, заява българският евродепутат Ева Майдел.
Няма да се правят компромиси, ако българите са третирани по различен начин от британците. Няма да се допусне Великобритания да не спазва задълженията си и да не плаща полагащото й се, докато не бъде одобрено споразумението за напускане, категорична е Майдел.
Тя подкрепи резолюцията, приета с голямо мнозинство от 516 гласа срещу 133 и 50 въздържали се.
В дебата участва и евродепутатът Мария Габриел от ЕНП/ГЕРБ, което е и ръководител на българската делегация в групата. В изказването си тя наблегна на няколко ключови момента, които не трябва да бъдат изпускани от поглед.
Според нея слоганът на преговорите трябва да е "Гражданите на първо място". Наш дълг е да успокоим опасенията им и дадем конкретни отговори. Такива отговори очакват например студентите от другите страни от ЕС, които живеят във Великобритания и се възползват от програми като Еразъм. Гарантирането на правата им трябва да е наш основен приоритет от началото на преговорите", заяви Мария Габриел.
На следващо място тя призова ЕС да остане непреклонен по отношение на четирите свободи. По думите й, Брекзит има последствия и не може да става и дума за сценарий Европа "à la carte", т.е. не може да има статут, подобен на този на държавите-членки.
Друг съществен момент, върху който зам.-председателят на Групата на ЕНП привлече вниманието, е необходимостта да има ясна визия за пътя напред. "Първо е споразумението за напускане, а след това - новото партньорство. За да изградим стабилен дом, трябва да започнем от основите, а не от покрива. Отговорност на държавите-членки е да не се ангажират с паралелни преговори", изтъкна Мария Габриел от ЕНП/ГЕРБ.
Европейската народна партия е определила ясни линии, които няма да се прекрачват в преговорите. Освен равното третиране на гражданите. Те настояват британците да имат достъп до единния пазар на ЕС само при условие, че спазват свободното движение на хора, стоки, капитали и услуги.
В документа на ЕП се посочва, че преговорите за бъдещите отношения между Великобритания и ЕС могат да започнат, само когато бъде постигнат значим напредък в преговорите за начина на напускане на Великобритания, позиция, която на Острова се опитват да отхвърлят.
Резолюцията обявява всякакви двустранни договорки между отделни страни-членки на ЕС и Великобритания по теми от компетентностите на ЕС за противоречащи на правото на Съюза.
Comon Sense
на 06.04.2017 в 13:47:02 #1Та какво знаят евродепутатите за живота на емигрантите в Англия или която и да е друга държава? ... "ако българите са третирани по различен начин от британците... " - и как ще докажете или защитите ако не са третирани като равни? Разбира се че са третирани различно, така е с всички емигранти навсякъде по света и затова виздаме 'терористи" които са дори родени в тези равити западни държави. Само харчите пари в този Европарламент с безмислени дейности. Ако в България има достатъчно и добре платени работни места, никой няма да ходи ни в Англия, ни в САЩ, ... . Към нашите евродепутати - как защитавате работниците в България - особено тези дето работят в чуждестранни фирми и са екслоатирани като роби - ниско заплащане, продължителен работен ден, и често забавяне на заплати ... Има ли норми за работодателите - особенно чуждите у нас? ... Ами Европарламента да приеме законодателство за инвеститори които третират лошо месните работници например - това може да има по-голям еффект.