Служебният кабинет да внесе кандидатурата ни за Еврозоната. Това предложение направи служебният външен министър Ради Найденов по време на дискусия за ЕС, организирана съвместно с информационно бюро на Европейския парламент в София.
Българското председателство ще бъде във фокуса на общественото внимание тази и през следващата година, коментира дипломатът. Той подчерта, че сме част от най-големия пазар, а спазването на европейските правила увеличили инвестициите. Европа е част от нашето ежедневие, подчерта първият ни дипломат.
ЕС преди 10 години, когато България се присъедини не беше такъв, какъвто е сега, по мнението на министър Найденов.
По думите му страната ни ясно осъзнава предизвикателствата пред ЕС и отговорностите на председателството. Брекзит е предизвикателство, отчете първият ни дипломат. Нашето председателство щяло да съвпадне с най-активните преговори за излизането на Великобритания от ЕС след референдума. Не трябва да се забравят досегашните постижения, според Ради Найденов.
Въпреки че разширяването не е приоритет на общността, ние на председателството ще акцентираме на присъединяването на Западните Балкани. То било възможност да се представим като динамично развиваща се страна. Нуждаем се от по-добра Европа, категоричен бе външният министър. Да бъдем по-активни в Европа, настоя още той.
Найденов поиска да обявим кандидатурата си за Еврозоната. Иновативна била идеята да се направи това не от редовно правителство, по думите му. Нямало пречка тази стъпка да се предприеме и от служебен кабинет. За пример той даде служебният кабинет на Стефан Софиянски, който внесъл кандидатура ни за НАТО.
Българският евродепутат в групата на социалистите и демократите Георги Пирински подчерта, че ЕС е в криза. Най-драстичното проявление безспорно е Брекзит, каза той.
Великобритания е втората икономика в ЕС с 18% БВП в обединена Европа и с 15% от населението на общността. Тя е ядрена сила, а също така и държава с право на вето в съвета за сигурност в ООН, както стана ясно от думите му. Социална Европа, така социалистите в ЕП виждат решаване на кризата в Европа. От 18,8 до 15,3% спада промишленото производство в последните години. Индустриалците настояват за екшън план в тази посока.
За кохезионната политика Пирински е на мнение, че това е фундаментална политика. Има нужда от териториално, социално и икономическо сближаване във всички региони на Европа, убеден е евродепутатът. Социалистите настояват за социална пазарна икономика и екология. По-добра Европа означава социална Европа, категоричен бе той.
dakl
на 23.02.2017 в 18:29:59 #6Добра новина!Мафиотите бягат като дявал от тамян от еврозоната защото могат да попаднат под контрол , а у нас всичко е лесно щом си заплатиш за контрабандата и не случайно тя толкова години процъфтява и ръсте!
58eng
на 23.02.2017 в 15:02:26 #5Да,някои русоляви се опиитват да мислят, похвално...
Legalen
на 23.02.2017 в 14:56:33 #4"ЕС преди 10 години, когато България се присъедини не беше такъв, какъвто е сега, по мнението на министър Найденов." ------------------------------------------------------------------------------------------- Прав е Найденов, ЕС не беше такъв преди 10 год., какъвто е сега! През този период се случиха доста неща. Малко по-късно дойде финансовата криза, дойде проблемът с Гърция, който все още виси като воденичен камък на Съюза, дойде Брекзитът, за последствията от който не може никой да каже нищо. Не искам да споменавам изборите през тази година в Западна Европа, в които участват партии не особено положително настроени към ЕС. Но пък Найденов не вижда тези камъчета (малките камъчета, те...) и е прекален оптимист. Известни западни политици, политолози, журналисти, говорят все по-често и за други "-ЕКЗИТи", отново има гласове, които подканят Гърция, за сега малко срамежливо, да направи Грекзит. Самият Юнкер е уплашен и не иска втори мандат. Но пък дано това да са прекалено песимистични прогнози и ЕС под наше председателство отново да просперира! И "да се представим като динамично развиваща се страна" (желае Найденов).
na vseki mm
на 23.02.2017 в 14:31:40 #3явно са получили разрешение от мафията. България отдавна е готова за присъединяване към Еврозоната. Това обаче не е изгодно за финансовата олигархия в страната. Ако България се присъедини към Еврозоната, лихвите по кредити ще спаднат, ще има повече възможности за небанково финансиране. Все неизгодни неща за финансовата олигархия, която ограбва българите с безумно високи лихви по кредити и изнася средствата им в чужбина.
atanas-manchorov
на 23.02.2017 в 14:22:07 #2Тъй наречените"""боклуци"""""не са в ЕС!! Те са червените боклуци в БГ които скандираха""""ВЪН НАТО И ЕС.""" Какво стана?????КЪДЕ СТЕ БЕ?????????
Българан
на 23.02.2017 в 14:09:11 #1Абе, баба Меркел иска да ни включи задна скорост, а ние де ли се натискаме да и лазим в краката. Най-добре е да излеземе от Еврейския съюз и да спрем да им плащаме за боклуците.