Въпреки че е най-краткия месец в годината, февруари бе записан в статистиката с ръст на усвоените ипотечни кредити. По данни на консултантите от КредитЦентър повишението спрямо януари е 9%, информира money.bg.
Тенденцията е резултат от активното предлагане на нови кредитни продукти и доброто медийно представяне на новите предложения за жилищно кредитиране.
През месец февруари се увеличи броят на активните предложeния от страна на банките.
Лихвите продължиха да падат, като започват да доближават нивата от преди кризата. Част от банковите институции върнаха официалното предварително одобрение за кредит, което помага на купувачите да определят правилно бюджета си за покупка на нов дом и да постигнат по-добри условия при преговорите с продавачите на имота.
Друго предимство на пазара са по-бързите процедури по разглеждане на документация и повишената гъвкавост при оценка на кандидатите и тяхното одобрение.
Средният размер на изтеглените ипотечни кредити за страната през февруари е 38 576 евро, което е с около 4 000 евро повече от средния размер за месец януари. Ръстът се дължи на повишената активност в различните ценови сегменти на пазара.
Съотношението евро/лева е 92 на 8 в полза на еврото.
Средният размер на отпуснатите заеми през втория месец на годината е с близо 2.5 хил. евро по-голям от същия период на 2009 г.
rumen221s
на 15.03.2010 в 10:47:17 #4Бойко, - Остави Червената Мафиотска помия на Цветанов, а ти се концентрирай върху Социално-икономическата криза, диспропорциите в аграрния и промишления сектор и идващия Гръцки фалит... Първо - Спешно: - Държавата незабавно да преведе парите на Общините. - Да се нормализира връщането на ДДС и плащането от Еврофондовете. - Да не се изплащат договори на предишното Правителство, ако не приемат анекс за 10% редукция на плащанията и пълна финансова и техническа ревизия на изпълнените дейности. - Съкращаване на държавната администрация с 20%. Второ - До 3 месеца: - Стартиране на проекти, чрез публично-частно партньорство, при финансово участие на държавата с 1 лев, но с изричното условие, за пълен финансов и технически контрол. - Да се създаде „Водна компания”, чрез която да се възстанови с Еврофондове Хидромелиоративната инфраструктура, обслужваща повече от една община. - Създаване в общините на Нискотехнологични Общинско-Държавни фирми „Общинска инфраструктура”, финансирани с парите, които сега се раздават като „социални помощи” на трудоспособни граждани и с „инфраструктурни” пари от ЕС. Трето - Финансиране: - Дефицит от 2%. - Минималните задължителни резерви на търговските банки да са 10%, а от 1 септември да се готвят за 12%. Банков контрол в реален мащаб от време... - Чрез ББР, да се проведе мощно нисколихвено кредитиране (3-5%), на всички износно ориентирани фирми. - Държавни гаранции за инпортни сделки. Четвърто - Източници за финансиране. - За Общините да се ползва мостово финансиране от фискалния резерв. - Продажба на допълнителните права по Протокола от Киото. - Продажната цена на тока от АЕЦ - Козлодуй да се повиши от 1.168 на 3 стотинки. - Незабавно стоителство на АЕЦ – Белене, защото 30% от инвестициите са за Български фирми, а това е „Руска инжекция” за икономиката ни от 660 милиона евро... - Да се приватизират миноритарните дялове на държавата, но цената им днес е неизгодна. - Финансова дисциплина - т.е. длъжниците да погасяват социалните и данъчните си задължения, с дължимите санкции за просрочие. Пето - Политическа воля. Предпазливостта сега, в никакъв случай не е проява на Здрав разум... По-добре да се действа сега, защото дойде времета да използваме „белите пари" от резерва, че идват "черни дни”...!
bravus
на 14.03.2010 в 19:57:18 #3Flasha, да ама, НЕ... Представи си какво се случва, когато банката не може да привлича кредитополучатели в достатъчен размер, така че да не може да покрива разходити на филиала си? Това се случва в момента... Тия банкови служители си чакат заплатите всеки месец, данъци, наеми и бла-бла... И хоп ... рано или късно ще се стигне до фиксирана лихва за целия погасителен период, иначе чаооооооо... Все полечка... В бизките 10-тина години зора ще е як, да видим кой кого...
Flasha
на 14.03.2010 в 12:20:32 #2ТУК НАКРАТКО ЩЕ ИЗЯСНИМ КАК ЛИХВИТЕ В БЪЛГАТИЯ СА ТАКА НЕРЕАЛНО ВИСОКИ ЗА РАЗЛИКА ОТ ЕВРОЗОНАТА . СХЕМАТА Е СЛЕДНАТА : - БАНКИТЕ "МАЙКИ" /ПРИМЕРНО - УНИКРЕДИТ-БУЛБАНК, ОББ, ПРОКРЕДИТБАНК РАЙФАЙЗЕН И МН.ДРУГИ/ В ЕВРОЗОНАТА ВЗИМАТ ПАРИЧЕН РЕСУРС ОТ ЕЦБ И БАНКАТА ЗА ВЪСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА 1% ПРОЦЕНТ . СЪЩИТЕ ТЕЗИ БАНКИ "МАЙКИ" ГИ ОТПУСКАТ НА СВОИТЕ ФИЛИАЛИ НА СТРАНИ ИЗВЪН ЕВРОЗОНАТА / В СЛУЧАЯ БЪЛГАРИЯ /КАТО ЦЕНАТА НА ТОЗИ РЕСУРС ВЕЧЕ Е ПОСКЪПНАЛ НА 5 до 15 % ПО РАЗЛИЧНИТЕ КРЕДИТИ .ВСИЧКО ТОВА СТАВА С МЪЛЧАЛИВОТО СЪГЛАСИЕ НА НАШИТЕ ЕВРО-"ПАРТНЪОРИ" И НАШИ ПОЛИТИЦИ. ЕТО КАК КОГАТО ВИ ОБЯСНЯВАТ ЧЕ БАНКИТЕ "МАЙКИ" НЕ ИЗТЕГЛЯЛИ СВОИ АВОАРИ ОТ КЛОНОВЕТЕ СИ В БЪЛГАРИЯ СА ЧИСТА ЛЪЖА. ТЕ ВСЪЩНОСТ ИЗТЕГЛЯТ СВОИТЕ ПЕЧАЛБИ ОТ "ПОСРЕДНИЧЕСКАТА" СИ ДЕЙНОСТ. КЛИМАТА И КОМФОРТА КОЙТО ИМ УСИГУРЯВА БЪЛГАРИЯ НЯМА АНАЛОГ ДОРИ В ДРУГИ БАЛАНСКИ СТРАНИ КАТО СЪРБИЯ ,СЛОВЕНИЯ И ДР. РАЗЛИЧНИ МЕДИИ КАНЯТ БАНКЕР ОТ ЕДНА ИТАЛИАНСКА БАНКА КОЙОТ... Прочитане на целия коментар НИ РАЗАСНЯВА КОЛКО БИЛ СКЪП РЕСУРСА И Т.Н. И Т.Н. ИСТИНАТА Е ЧЕЗИ БАНКЕРИ МНОГО ЛОВКО МАНИПУЛИРАТ АУДИТОРИЯТА И НЕЗАПОЗНАТИТЕ С ТЕЗИ ПОДРОБНОСТИ ИЗПИСАНИ ПО-ГОРЕ.
Pataroca
на 12.03.2010 в 21:59:00 #1Ех ама статистика извадихте а!Хайде зарибявайте народа и му смъкнете дрехите от гърба!