Качеството на активното порфолио на финансираните от Световната банка проекти в България се е повишило, достигайки до удовлеторителна оценка за всички от проектите, стана ясно след срещата между представителите на финансовата институция с българското правителство, състояла днес.

Степента на усвояемост на средствата от Банката към края на юли 2006 г. достига до 31,2%, което е много над средните равнища за усвояване на средства от Банката (24%) и над равнищата на усвояване на средства в страните от регион Европа и Централна Азия (17%), като може да послужи като доказателство за значителното ускоряване на изпълнението на предвидените мерки по проектите.

Усвояването на средствата от Световната банка за тази година се е удвоило в сравнение с предходната година, съобщи министър Румен Овчаров, координатор на дейността на СБ в България и председател на Съвета за икономическа политика.

От българска страна в срещата участваха още министрите Пламен Орешарски (МФ), Радослав Гайдарски (МЗ), зам.-министрите Анна Янева (МИЕ), Екатерина Виткова (МОН), Димитър Димитров (МТСП), Димитър Ивановски (МФ), Димчо Михалевски (МРРБ), Весела Господинова (МТ), Маргарит Ганев (МП) експерти от МС, МФ и МИЕ.

Ананд Сет, директор на СБ за България, Румъния и Хърватска, и Флориан Фихтъл, постоянен представител на СБ в България, бяха представителите на Световната банка в дискусията.  

За първи път по време на срещата за портфейла беше направен и преглед и на включените в Стратегията за партньорство с Република България бъдещи операции и аналитична дейност. Представителите на Българското правителство и на Банката потвърдиха желанието и на двете страни за навременно започване на работа по предвидените в Стратегията дейности, чиято основна цел е подкрепата на България за успешно членство в ЕС.

Активното портофлио на Световна банка включва 7 инвестиционни проекта, сред които и два гранта на Глобалния екологичен фонд (GEF) на равностойност от 229.2 млн. долара.

Предвижда се банката да вложи 63.3 млн. долара в реализирането на проект за реформа в сектора на здравеопазването, както и 50 млн. дол. за социални инвестиции и насърчаване на заетостта. В плануваните инвестиции съществува също и проект на имотна регистрация и кадастър, който е на равностойност 30 млн. долара.

За възстановяване на влажните зони се предвижда GEF дарение на равностойност 7.5 млн. долара, както и 10 млн. дол. за енергийна ефективност. Световната банка планира да отпусне и 34.2 млн. дол. за реформа в администрацията на приходите, както и същата сума за реформа в топлофикацията.

"Отличното изпълнение на проектите на Банката, както и повишената степен на усвояемост на средствата са много добра новина и солидна основа за бъдещото изпълнение на Стратегията за партньорство" заяви Флориан Фихтъл, постоянен представител на Световната Банка в България. Той допълни, че Световната банка изразява своята подкрепа за успешната интеграция и конвергенция на страната в ЕС чрез новоприетата Стратегия за партньорство.

Припомняме, че Стратегията за партньорство с Република България беше одобрена от Съвета на директорите на Световната банка на 13 юни тази година. Документът обхваща периода 2006-2009 и предвижда дейности като заем за политиката за развитие, проект за пътна инфраструктура, проект за развитие на общинската инфраструктура и проект за социално включване.

Предвидена е също така значителна по обем и количество аналитична и консултантска дейност. Списъкът на бъдещите изследвания включва втора част на доклада преглед на публичните финанси с фокус върху подходящия избор на политики в областта на пазара на труда, висшето образование и изследователската дейност като условие за ускоряване на производителността на труда.

Предвиден е също така и доклад за инвестиционния климат в страната, както и оценка на бедността и жизнените стандарти, преглед на регионалното развитие, както и техническа помощ в енергийния сектор и преглед на съдебната реформа и нуждите от модернизация.