В своя позиция до МТСП, МФ, КФН, СО и БФБ, Асоциацията на индустриалния капитал в България-АИКБ, възразява срещу проект на Рамкова позиция на Република България относно Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за подобряване на баланса между половете сред директорите без изпълнителни функции на дружества, допуснати до борсова търговия и свързаните с това мерки.

АИКБ припомнят, че измененията и допълненията на Закона за публичното предлагане на ценни книжа е в сила от 3 юни 2016 г. съгласно разпоредбите на чл. 100 н, ал. 12. В тях е предвидено изрично изключение, политиките на многообразие, прилагани по отношение на административните, управителните и надзорните органи на публичните дружества във връзка с аспекти като възраст, пол или образование и професионален опит да не се прилагат за малките и средните предприятия.

Българските публични компании са основно средни и малки и Асоциацията счита, че от тази гледна точка, въвеждането на допълнителни ограничения е в противоречие и с Европейската цел за подобряване на конкурентоспособността на МСП и за насърчаване и подкрепа на тяхната дейност.

Българският капиталов пазар е много добре регулиран, коментират от АИКБ. Има важна роля за въвеждането на стандарти за добро корпоративно управление и за утвърждаване на алтернатива за финансиране на българските предприятия и публични проекти. Всяко действие, което застрашава крехкия напредък, постигнат в резултат на успешното партньорство между законодателната и изпълнителната власт, регулатора и заинтересованите институции и организации, следва да бъде избягвано, призовават от Асоциацията.

АИКБ напомня, че диалогът в тази област е много добре структуриран. Има подписан Меморандум за сътрудничество и взаимодействие между Комисията за финансов надзор и неправителствените и бизнес организации в областта на капиталовия пазар.

На 17 ноември 2016 г. Съветът за развитие на капиталовия пазар е приел единодушно Стратегия за развитие на капиталовите пазари в Република България, подкрепена от всички заинтересовани от развитието на капиталовия пазар институции и организации, която не предвижда задължителното въвеждане на минимално участие на по-слабо представения пол сред директорите без изпълнителни функции.

АИКБ напомня, че през последните десет години се води дискусия по този въпрос в рамките на Европейския съюз и винаги заключението е участието на по-слабо представения пол да се насърчава единствено посредством доброволни действия, Кодекси и разпространение на добри практики.

В условията на все по-стеснен от гледна точка на предлагане пазар на труда и системен дефицит на човешки ресурси във все повече сектори, налагането на допълнителни изисквания и ограничения върху подбора на кадри упражнява тежко бреме върху бизнеса, смятат те.

Според тях, подобно ограничение, ако бъде наложено само на публичните дружества, ще ги постави в неравностойна, по-лоша позиция в сравнение с техните конкуренти, които не са листвани на борсата, тъй като ще ограничи излишно кръгът от потенциални мениджърски кадри. Това допълнително ще способства за отлив на дружества от борсата и е точно обратното на това, от което бранша има нужда, за да се изкарат повече компании в най-светлата част на икономиката.

За АИКБ това е тревожен сигнал, че европейските институции не са направили нужните изводи от Брекзит.

Във връзка с това, АИКБ настоява Рамковата позиция на Република България да подкрепи единствено въвеждането на доброволни мерки и добри практики, а също и да бъде задължително обсъдена и съгласувана със Съвета за развитие на капиталовите пазари.