Пенсионноосигурителните дружества са управлявали през годините средствата на хората за втора пенсия. 15 милиарда лева е управляваният актив. Между 1-2 милиарда лева са добавени към вноските на осигурителите. Това стана ясно от коментара пред Нова телевизия на Даниела Петкова, главен изпълнителен директор на ПОК "Доверие", по темата има ли проблем с втората пенсия.
Различни са причините, по думите й, да няма средства по сметките на осигурителите - работодателят не е внесъл вноски, емиграция на осигурител.
Няма да има хора с по-ниски пенсии, ако не им се намаля държавната пенсия, според коментара на Петкова. Тя призова да не се търси вина в доверителните фондове. Според нея хората са принуждавани да си прехвърлят парите в НОИ, за да се запълни дефицита в там.
Петкова каза, че бюджетът не е балансиран, като доказателство за това е дефицитът от 4 милиарда.
Иван Нейков, бивш социален министър, обясни, че парите в НОИ не се управляват за разлика от средствата във фондовете. Милиони хора нямаше да имат тези пари, ако го нямаше пенсионния модел, 15 милиарда лева ги има във фондовете, изтъкна той.
Нейков подчерта, че сме ерозирали пенсионния модел. В годините периодично нещо сме променяли. Сега, по думите му, се внушавало на хората, че частните фондове са лоши. Трябва да се научат хората да следят партидата във фонда си. Голяма част от хората не знаят в кой фонд им е пенсията, подчерта Иван Нейков.
Хора, следете си парите, управлявайте си парите и никой не може да ви открадне тези 15 милиарда лева, съветва той.
Припомняме, на 12 ноември, депутатите приеха Бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) на първо четене.
veselin-dinchev
на 17.11.2019 в 12:39:07 #4Тия двамцата защо не кажат колко изпапкаха от тези 2 милиарда под формата на заплати и хонорари? Бяха смешни! А нейковия само дето не се разплака. Ние се разтопихме от умиление, че убийците на пенсионната система защитават нашите интереси. :
Comon Sense
на 17.11.2019 в 04:22:26 #3Тъй като вноските към тези фондове бяха - "доброволно-задължителни", с други думи задължителни, следователна държавата носи отговорност събраните от хората задължителни суми да се стопанисват добре, а не да се крадат. Сега държавата трябва да осигури изплащане на пенсии от тези фондове както беше обещано. Наскоро мой познат искаше да си изтегли вноските от Доверие - човекът просто напуска страната, но му беше отказано. Защо това е възможно в другите капиталистически държави, а у нас не? Защо законодателството облагодетелсва крадците и мошениците? ДОКОГА?
el viejo
на 16.11.2019 в 14:29:20 #2Частните пенционни фондове у нас са официални, поощрявани от държавата и блеещият народ финансови пирамиди! Указанията на МВФ и Световната банка, преди няколко години бяха, тези фондове да прекратят дейността си, поради невъзможността да осигурят доходност на дейността си, поради рязкото спадане на лихвите по депозити и ДЦК. Всички останали Източно Европейски страни се вслушаха в препоръките и прехвърлиха парите на хората в Обществено Осигурителните си държавни фондове! Само България не го направи! Това указание съвпадна с фалита на КТБ у нас! Ако се прехвърлиха набраните средства в НОИ, май, нямаше да има какво да се прехвърли, защото по всяка вероятност парите ги няма във фондовете! Едва ли някой си представя Пенсионните фондове да имат натрупани пари и ръководствата им да не са намерили начин да ги източат! Които не са си прехвърлили парите в НОИ, ще пият по една студена вода! Честито н а печелившите - фараони!
kichobg
на 16.11.2019 в 11:05:23 #1Мда, парички, парички... Парички, които няма да достигнат до притежателите си!