Депутатите подхванаха проекта на Петър Славов и Мартин Димитров от РБ за хранителната банка.

Около 670 000 тона храна годишно се изхвърляли. Те предлагат тези храни да се даряват. Затова и реформаторите искат да се създадат законови стимули за даряване на храната.

Част от идеите предлагат промени и в уредбата за ДДС. В момента законодателството в България е направено така, че е по-евтино за един търговец да изхвърли дадено количество храна, отколкото да я дари, както обясняваше нееднократно Славов.

Ако я дари, ще му бъдат начислени 20% ДДС, а отделно ще дължи и корпоративен данък върху тази храна, понеже тя няма да му бъде призната като разход. Ако изчака срокът ѝ на годност да изтече и я унищожи, тя ще му бъде призната за брак и няма да дължи нищо.

Чрез своя законопроект реформаторите премахват законовото толериране на унищожаването на хранителни продукти за сметка на тяхното даряване. Те предлагат на всеки търговец или производител да бъде дадена възможност да дари своя продукт до 30 дни преди да изтече срокът му на годност, без след това да дължи данъци за дарението си.

Този закон ще спести много разходи на държавния бюджет, заяви патриотът Димитър Байрактаров. Затова и ПФ подкрепя проекта.

На първо четене ще подкрепим добрата идея, заяви и Менда Стоянова. Не трябвало да се изхвърля храна. За второ четене тя поиска да се прецизират текстовете.

В подкрепа на промените в Закона за ДДС, които стимулират даряването на храна, се обяви и Петър Чобанов от ДПС. По време на дебатите той призова и колегите си от ПГ на ДПС да подкрепят промените.

Той обаче настоя идеята да бъде прецизирана и да се проучи как ще се отразят промените. Липсвал контролен механизъм за избягване на злопутреби и за разпределяне на съответните дарения.

Единодушно, със 129 гласа, депутатите приеха измененията в Закона за ДДС.