Ще има ли още по-голяма инфлация, ако България приеме еврото и нужен ли е референдум? Не! Това бе краткият извод от провелото се днес интервю с Ева Мария Попчева, организирано от българския пресцентър на Европарламента. Тя е заместник-председател на парламентарната комисия по икономически и парични въпроси в Европейския парламент, българка, евродепутат, избран от Испания и е член на групата "Обнови Европа".
Темата е поставена и от Европейския семестър за координация на икономическите политики 2023 г. и акцентира върху дезинформация и митове, свързани с приемането на еврото.
"Инфлацията в Европейския съюз в момента се дължи на два фактора - високи цени на енергетиката и високи цени на храните. В България тя е по-висока, подобно на балтийските страни, тъй като сме зависими от руския газ и няма общо с влизане във Валутния борд и приемане на еврото", обясни Попчева.
За да няма страхове от голямо повишение на цените, евродепутатът препоръча няколко мерки: чрез законодателни промени да се фиксират цените на храните 6 месеца преди приемане на еврото, да се изгради мрежа за стабилност на банките, да се поддържат силна икономическа политика и търговия.
Относно намеренията за организиране на референдум - Ева Попчева коментира, че "политиците не трябва да си губят времето".
"България е подписала договори за присъединяване към ЕС и има задължение да се присъедини към еврото. Не можем да нарушим договора. Да не си губят времето и парите", поясни евродепутатът.
mclaranist
на 15.03.2023 в 17:19:25 #4Tomorrow, валутния борд е механизъм, който се ОПРЕДЕЛЯ от Парламента, днес е гласувал да е еврото, утре може да видим, че ако кораба потъва (Еврозоната) да вържем лева за ДОлара, Юана и каквото се сетиш. Тази разлика ако не я виждаш или си лаик или манипулатор. Отделно, точно държавите които имаха Валутен борд- Балтийските, след влизането си имат най-голяма инфлация. Отделно, че влизането на Еврозоната ,,развързва: ръцете за теглене на заеми, а както виждаш, дори с Валутен борд, нашите умни финансисти и управници успяват да задлъжняват страната. Но поне в момента имаме спирачка и ограничения. А в Еврозоната такъв механизъм няма. То за това и всички държави задлъжняват. Повечето като мен, не са толкова противници на еврото, колкото да влезем, когато примерно получим стандарт който е средния за Европа. Иначе ни е в кърпа вързан кипърския, гръцкия сценарий. Але па като си знаем корупцията и управниците, до къде ще я докараме
Сърбин
на 15.03.2023 в 14:31:32 #3Имало договори ли?? А Швеция тогава защо проведе референдум още през 2004 и хората там казаха своето категорично НЕ? И шведската крона си продължава. Ами Дания, Полша, Чехия, Унгария, Румъния? В Румъния заявиха, че до 2030 няма въобще да говорят за евро.
:
mclaranist
на 15.03.2023 в 14:27:40 #2Да де, точно заради това референдума който казва, г-жо абсолютно сте права. Поехме ангажимент за еврото, ще го спазим. И ви обещаваме, след 20г влизаме в еврознота. ТОй за това е референдума. Едни 20г още, да се европеизираме, нали самите вие казвате, че сме корумпирани и зле. Тамън, няма да се отказваме, а просто уверено продължаваме. И вие сте права и ние. Договора не е нарушен. Благодарим. Е, ся след 20г вече ако еврозоната я няма, това не е наш проблем. Ние си искаме, просто тогава ни е хоризонта да сме готови
ce
на 15.03.2023 в 14:10:10 #1точно такива високопарни изказвания подсилват съпротивата срещу еврото :-(