
За това се споразумяха председателят на Сметната палата Валери Димитров и директорът на НАП Мария Мургина.
По новия закон за публичност на имуществото около 6 000 души трябва да декларират пред Сметната палата имотното си състояние, а палатата от своя страна да провери декларациите им и в случай на несъответствия да сезира НАП, която да извърши проверки и ревизии и да бъдат предприети съответни мерки.
Проверките, които извършва Сметната палата, са само по документи, като данните от декларациите се съпоставят с данни от други институции като търговския регистър, агенцията по вписванията, ЕСГРАОН, КАТ, централния депозитар на ценни книжа, кредитния регистър на БНБ, централния регистър на особени залози и други.
Според Валери Димитров съществуват рискове във връзка с набирането на информация от различните институции и има опасност сроковете, предвидени в закона за проверките - шест месеца, да се окажат в някои случаи недостатъчни.
Имаше трансформации в търговския регистър. Той бе прехвърлен от окръжните съдилища в една специализирана агенция към министерството на правосъдието, която все още не е заработила и това крие рискове, коментира Димитров.
Резултатите от проверките ще бъдат публично оповестявани от Сметната палата, така че тя ще влезе в ролята на „лошия вестител".
На сайта на палатата ще бъдат оповестени случаите на установено несъответствие с декларираните данни, при което се налага намеса на НАП.
НАП от своя страна, след като извърши съответните проверки и ревизии, докладва на Сметната палата и тя обявява резултата.
До края на октомври ще бъде усъвършенствана технологията, по която ще се извършват проверките и ревизиите от НАП и тя ще бъде тествана, съобщи Мария Мургина.
Новите проверки ще започнат от догодина.
Предстои разширяване на отдела в Сметната палата, който се занимава с публичния регистър. В момента съставът му е само от трима служители.
Очаква се софтуерът на палатата да бъде разработен с подкрепата на Американската агенция за международно развитие.
GENATAN
на 12.10.2006 в 09:40:22 #5Не се притесняваите!Новите декларации ще бъдат напълно анонимни!
Val
на 03.10.2006 в 21:23:14 #4.............По новия закон за публичност на имуществото около 6 000 души трябва да декларират пред Сметната палата имотното си състояние, а палатата от своя страна да провери декларациите им и в случай на несъответствия да сезира НАП, която да извърши проверки и ревизии и да бъдат предприети съответни мерки............ И проверката ще установи , че значителна част от тези 6000 души са с по едно панелно апартаментче и някой трабант. А всички придобити движими и недвижими имоти - законно или незаконно , са декларирани на роднини по всички линии по Закона за наследствата. И тъй като тези личности няма да влязат в Закона за публичност на имуществото , Мургина ще им провери и хване опинците., или нещо друго. Много , ама много тъпа тая личност предполагам , че е назначена с конкурс .

Гоце
на 03.10.2006 в 20:06:56 #3понеже не яде свинско, е отишъл да удари некой жираф, щото го обича.
Минувач
на 03.10.2006 в 17:50:53 #2На сафари в Танзания е бил депутатът Даут Осман, който бе там в качеството на заместник-председател на Комисията по борба с корупцията към НС. Къде е връзката между корупцията и Танзания??! Навярно голяма борба пада!
dabeda
на 03.10.2006 в 16:22:09 #1До тук добре. Ама какво правим ако се окаже че имуществото надхвърля многократно данъчните декларации за последните 16 години ... това е всъщност големия вупрос !!! Как да откопчиш от крадеца откраднатото. И ще ви кажа - докато крадеца е на власт - няма да стане !