Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и приходите по него бяха превърнати в заложник на отчаяния стремеж на управляващите да вкарат България в еврозоната. Той ни доведе до това да работим втора поредна година без приет бюджет. Финансите на страната бяха вкарани в хаос. Това заяви пред БНР икономистът от БАН доц. Григор Сарийски.

Той изрази силно съмнение, че страната ни ще успее да получи 1.5 млрд. лв. по ПВУ, заложени като приходи в Бюджет 2023.

По думите му основният проблем при влизането в еврозоната е поставянето на българската парична система в състояние на зависимост. Според него идеята с въвеждането на еврото като паралелна валута се прави, за да може българите да свикнат и да се настроят по-позитивно.

Влизането в еврозоната означава да се откажем от всякакви наченки на парична политика. Това означава свързване към системата веднъж завинаги и липса на каквото и да е възможност да влияете върху местното парично предлаган, допълни Сарийски.

Икономистът засега и темата за референдума за запазване на българския лев. Партии, които претендират, че са демократични, се противопоставят на идеята за това допитване. Този въпрос беше разпределен на 4 комисии. Всяка от тях може да даде становище, което да възпрепятства провеждането на референдума. Това е далече от идеята за демокрация, посочва той.

По отношение на изготвеният от Асен Василев бюджет, Сарийски заяви, че в него има доста пожелателно мислене. Според него е логично за всеки, който знае да смята, да има резерви към този бюджет.

По думите му залагането на 1.8% растеж на икономиката е доста оптимистично. Той определи като нездрава логика взимането на 100% от печалбата на държавните предприятия. Становището, че енергийната криза е преодоляна, по-скоро за пожелателно мислене, каза още той.

Посланията за бюджета ни вкарват в когнитивен дисонанс

Посланията за бюджета ни вкарват в когнитивен дисонанс

Разковничето на големите разходи - не социалните мерки, а неадекватното подпомагане